5  prostych rzeczy, które możesz zrobić dla planety cz. 1

Podobno wystarczy, że 1%  społeczności świata wprowadzi zmianę w swoje życie, by była odczuwalna globalnie.

Dlatego Twoje działanie również ma znaczenie. Małe gest prowadzą do dużych zmian. Nie chcę pisać o dramatycznej sytuacji planety. O tym pewnie słyszeliście lub czytaliście. A jeśli jakimś cudem omija was ta informacja, to polecam lekturę:

Zostało nam 30 lat. Nowy raport na temat zmian klimatu przeraża!

Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb.

Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Wakacje w morzu platiku i oceanie toksyn?

10 szokujących faktów na temat plastiku. 

Marnując żywność marnujesz planetę

No dobra, to już wszyscy wiedzą o co chodzi.  Czas by przejść do meritum. Co my jako jednostki jesteśmy w stanie zmienić/zrobić dla planety?

  1. Nie zwalaj odpowiedzialności na rząd i korporacje

To popyt określa podaż. Jeśli nie będziemy kupować plastiku i wyraźnie się temu sprzeciwiać, firmy będą musiały z niego zrezygnować. Nie jest tajemnicą, że nadrzędnym celem  korpo jest zysk, a politycy dążą do osiągnięcia władzy.  Te dwie „instytucje” zrobią wszystko, by przypodobać się konsumentowi/wyborcy. Jeśli nie będziemy chcieli kupować produktów w opakowaniach plastikowych, nie będą one produkowane, bo zwyczajnie nikt na tym się nie wzbogaci.  Dlatego winę za to, że plastik jest wszechobecny na półkach sklepowych, ponosimy sami. To nasze wybory i wygodnictwo doprowadziło nas do sytuacji, że plastik zalał planetę. Teraz trzeba zakasać rękawy i naprawić to, co nabroiliśmy. Narzekanie nic nie daje. Wiem, bo sprawdziłam. 😉

  1. Zrezygnuj z jednorazówek

Dla mnie najłatwiejszą rzeczą do zmiany była rezygnacja z reklamówek i jednorazówek. W zamian zaczęłam stosować woreczki bawełniane ( WOREK Z MOCĄ) oraz torby na zakupy (TORBA PEŁNA MOCY). Wystarczy wrzucić zestaw do samochodu, nosić ze sobą lub zabierać za każdym razem na zakupy.   Woreczki stosuje się dokładnie tak samo, jak jednorazówki. Do worka wkładamy warzywa/owoce/orzechy/suszone owoce/ziarna/kasze itd. Są bardzo lekkie więc można w nich ważyć.  Naklejkę z ceną przyklejamy na worek.

Torby oraz woreczki można zakupić tu: https://misamocy.pl/sklep/ zero waste

  1. Na delikatne owoce zbieraj pudełka

Trudniej jest z miękkimi owocami np. borówkami oraz truskawkami. Na takie specjały należy zabrać pudełko. Dzięki temu nie tylko ograniczymy ilość  jednorazówek, ale również doniesiemy owoce w stanie idealnym. 🙂

  1. Przerzuć się na butelki wielorazowe

Woda, którą mamy w kranach nadaje się do picia. Można oczywiście dodatkowo ją filtrować w dzbanach lub w butelkach. Ważne jest, by nie kupować tej butelkowanej. Szczególnie latem, gdy powinniśmy pić dużo więcej. Z  takich butelek powstają góry śmieci!  W zamian warto zainwestować w  butelki termiczne. Można je kupić przez internet. Mają bardzo ładny design, są lekkie i praktyczne. Dzięki temu zimą jest ciepła herbata pod ręką, latem chłodna woda.  Uwierzcie mi, że łatwo przyzwyczaić się do tego komfortu.

  1. Nie wyrzucaj jedzenia!

O produkty które kupujemy, należy zatroszczyć się od samego początku: planować zakupy, sprawdzić termin przydatności, odpowiednio przechowywać i wykorzystywać resztki. Więcej na ten temat pisałam w artykle:  10 sposobów jak nie marnować jedzenia.

Zmiany wprowadza się stopniowo. Zacznij od tego, co wyda Ci się najprostsze, później pójdzie już z górki. Za jakiś czasz opublikuję artykuł z kolejnymi krokami, nad którymi sama jeszcze pracuje. Jak np. całkowita rezygnacja z plastikowych opakowań.

Trzymam mocno kciuki! 🙂

Drugą część artykułu o tej tematyce znajdziesz tutaj

Zdjęcie pochodzi z: Kampania Federacji Polski Banków Żywności pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę”.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by MonsterInsights