Dlaczego warto jeść śniadanie?

Podczas wywiadu żywieniowego, który przeprowadzam z pacjentami, okazuję się, że 70% osób nie je śniadania. Późna kolacja, podjadanie nocne powoduje słabe odczuwanie głodu w godzinach rannych. Większość z nich nie ma czasu przygotować posiłku, wolą dłużej pospać. Co za tym idzie, nie przygotowują również drugiego śniadania. W drodze do pracy/szkoły kupują mało wartościowe produkty, które zawierają cukry proste. Jedzenie śniadań to nie tylko zaspokojenie głodu, to energia na cały dzień. Dzięki pełnowartościowemu posiłkowi dostarczonemu rano, organizm nie będzie się domagał słodyczy w kolejnych godzinach.

Brak śniadania powoduje nadmierny głód w porze kolejnego posiłku, co sprzyja niekontrolowanemu obżeraniu się. Fakt ten może przyczynić się do nadwagi i otyłości. Pacjenci niejedzący porannego posiłku zgłaszają:
– rozdrażnienie
– brak koncentracji
– problem z pamięcią
– nadmierną senność

Dzięki dawce energii w postaci śniadania odczuwamy dłużej sytość, a spożyte składniki pokarmowe sprawiają, że polepsza się kondycja organizmu. Szczególną poprawę widać u dzieci, ponieważ wpływa to na jakość uczenia się, a w konsekwencji wyniki w nauce. Spożycie śniadania ma wpływ na funkcje poznawcze:
– spadek nastrojów depresyjnych
– większa kreatywność
– lepsza koncentracja
– lepsza pamięć krótkoterminowa i epizodyczna
– spadek nadpobudliwości

A także:
– mniejsze ryzyko wystąpienie nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2

Różnorodne śniadania dostarczają niezbędne związki, błonnik, witaminy i minerały. Po miesięcznej kontroli pacjenci, którzy zaczęli jeść śniadania, byli bardziej efektywni w pracy oraz polepszyło się ich samopoczucie. Wprowadzili rytuał spożywania śniadania na stałe w swój styl życia. Wg dietetyki zachodu śniadanie powinno być zjedzone w godzinę od wstania z łóżka, medycyna chińska mówi, że pierwszy posiłek powinno się jeść miedzy 7 a 9 tą. Która opcje wybierzesz, taka będzie dobra, ponieważ najważniejsze, że w ogóle je zjesz. J
Wszystko zaczyna się w domu rodzinnym, tam kształtują się nawyki oraz wzorce, które przenosimy w dorosłe życie. Osoby, które mają mocne korzenie rodzinne, cenią sobie wartości przekazywane od rodziców. Jedzą śniadania nie zastanawiając się, czy one są potrzebne, czy nie. Takie wartości przekazują w swoich rodzinach. W wielu krajach na świecie śniadania są celebrowane i traktowane jako jedno z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Sporządzone wg receptur danej kultury, szerokości geograficznej oraz dostępności produktów. Pomimo różnorodności dań i godzin ich przyjmowania najważniejszym faktem jest istota jedzenia porannego posiłku.

Jak mawiają Chińczycy „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”

Autor: Katarzyna Strzelczyk Dietetyk Kliniczny

Jeżeli masz problem z jedzeniem śniadań lub potrzebujesz więcej inspiracji, to zapraszam na warsztaty 06.10. w Warszawie :

Wegańskie i bezglutenowe śniadania bez użycia cukru _ II edycja

Zrobimy:

– puszysty chleb
– mięciutkie bułeczki
– aromatyczne drożdżówki z owocami sezonowymi
– diabelnie kuszący chlebek bananowy z wegańskim serkiem
– pyszne brazylijskie fit wrapy z pastą z awokado i warzywami w 5 minut
– ciasteczkowe crumble z gorącymi owocami
– domowe wege masło czosnkowe
– ekspresowy tatar z pomidora
– soczyście zielone domowe pesto

Więcej informacji znajdziesz TU

 

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.