Ekologiczna kuchnia. Moja lista zakupów.

Wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do mojej kuchni by była to ekologiczna kuchnia, zajęło mi trochę czasu. Krok po kroku wymieniałam zmywaki, ścierki, płyn do naczyń, kostki do zmywarki, worki na śmieci, środki do czyszczenia… Na początku wyglądało to jak polowanie. Z czasem na rynku  pojawiło się dużo  więcej ekologicznych rozwiązań i zakupy nie są już takie skomplikowane. Wszystko można kupić w jednym miejscu. Technologia wykorzystania odpadów i produkcji biodegradowalnych opakowań zadziwia kreatywnością. Świat się zmienia, a ludzie stają się bardziej świadomi. Zmiany widać gołym okiem. Czy jesteś ich częścią?

Moja przygoda z ekologią rozpoczęła się kilka lat temu w momencie, kiedy poczułam, jak ważna jest dla mnie natura, jak bardzo od niej zależę i jak dużo jej zawdzięczam. Wcześniej to wiedziałam, ale wiedza, to często za mało, by wprowadzić zmiany do swojego komfortowego, europejskiego stylu życia. Dużo łatwej zagłuszyć głowę niż serce.

Produkty spożywcze

Gdy już zdecydowałam, że chcę by moje życie i wybory były bardziej świadome, postanowiłam się dokształcić. Kupiłam książkę o zero waste i rozpoczęłam lekturę. Już po pierwszych stronach poczułam się przytłoczona. Tyle jest do zrobienia! Właściwie powinnam zmienić wszystko!  Dalsza lektura nie miała sensu, bo tylko bardziej mnie przygnębiała, a przygnębienie prowadziło do poczucia bezradności. Zamiast czytać, postanowiłam działać. Krok po kroku zmieniałam swoje przyzwyczajenia. Na początku zaopatrzyłam się w woreczki na warzywa i owoce oraz torbę na zakupy (to mim zdaniem jest najłatwiejsze). Później poszło już lawinowo. G. naturalnie przyłączył się do procesu zmiany. Kupiliśmy dzbanek filtrujący i bidony na wodę, tym samym rezygnując z butelkowanej wody. Wybieramy produkty spożywcze bez plastikowych opakowań. Owoce, warzywa, nasiona i orzechy staramy się kupować na wagę do własnego woreczka.

Kuchenny asortyment i utrzymanie czystości

O ile zmiana „kulinarnych” wyborów była dla mnie stosunkowo łatwa, o tyle wprowadzenie nowych, ekologicznych produktów do domu stwarzało więcej problemów. W dużej mierze wynikało to z małej dostępności i niewielkiego wyboru… albo też z niewiedzy, gdzie i jak szukać. Na szczęście przez te kilka lat wiele się zmieniło.

 Z czasem zamieniliśmy plastikowe worki na śmieci na biodegradowalne, papier toaletowy  biały na ten z recyklingu, pojawiło się również mydło w płynie kupowane do własnych butelek, roślinna gąbka do naczyń i ciała…  Krok po kroku produkt po produkcie.

Na początku korzystaliśmy z kilku sklepów internetowych oraz sklepów stacjonarnych. Teraz większość produktów kupuję w jednym miejscu. Moim wielkim odkryciem jest drogeria ekologiczna Better Land. Ten sklep internetowy znalazłam zupełnie przypadkiem, szukając słoików do kiełkowania (tak przy okazji polecam zaopatrzyć się tam także w ekologiczne nasiona).

Żeby ułatwić wam poszukiwania, przesyłam moją listę zakupów wraz z linkami do produktów, które używam i polecam. W swoich wyborach zwracam uwagę na opakowanie oraz jakość samego produktu.

zero waste, less waste, ekologia, kuchnia,
zero waste, less waste, ekologia, kuchnia,

Lista zakupów

  1. Biodegradowalne i kompostowalne worki na śmieci ze skrobi ziemniaczanej, opakowanie papierowe:

20 l  

35 l

2. Gąbka do mycia naczyń (do wyboru):

z rośliny luffa, bez opakowania

z celulozy, włókien sizalowych i pochodzącego z recyklingu tworzywa PET, opakowanie papierowe

100% roślinna z celulozy, nadająca się do kompostowania, opakowanie  z papieru makulaturowego

3. Płyn do mycia naczyń, wegański, opakowanie z recyklingu i nadaje się do recyklingu, łatwo ulega biodegradacji.

4. Kostki do zmywarki w rozpuszczalnej osłonce, opakowanie papierowe.

5. Mus czyszczący w słoiku z 3 naturalnych składników.

6. Ręczniki bambusowe wielokrotnego użytku, opakowanie papierowe.

7. Ręcznik w rolce wykonana z włókien celulozowych pochodzących z opakowań po napojach typu Tetrapak, bez opakowania.

8. Kompostowalne worki do mrożenia, opakowanie papierowe.

9. Kompostowane filtry do kawy, opakowanie papierowe.

10. Kompostowalny papier do pieczenia, opakowanie papierowe.

Powodzenia!

Mam nadzieję, że poczuliście zew przygody i przy ekologicznych zakupach będziecie bawić się, jak dzieci w sklepie z zabawkami. Ja właśnie tak się czuję. Zachwycam się każdym produktem i używam go z  wielką przyjemnością.  Dużo satysfakcji daje fakt, że produkujemy w domu coraz mniej śmieci i mało przyjemne wychodzenie do kontenerów jest coraz rzadszym obowiązkiem.

Ważnym aspektem, którego nie można pominąć, jest odpowiednia segregacja śmieci. Dzięki naszej uważności zużyte opakowania, zamiast trafić na wysypisko, zostaną ponownie wykorzystane.

BetterLand to wyjątkowy sklep ekologiczny. Ich misją jest zmienianie świata na lepszy poprzez zmianę nawyków zakupowych klientów, wybieranie odpowiednich producentów i przekazywanie pełnej informacji ekologicznej.  Chcesz być naprawdę eko – wspieraj lokalne sklepy i firmy z misją. To od nich zaczyna się zmiana na lepsze.

Poza bogatym eko-asortymentem lubię BetterLand także za to, że mówiąc dosłownie nie pakują świata w kłopoty… bo wszystkie paczki wysyłają tylko w kartonach z odzysku 😊

Więcej o BetterLand znajdziecie tutaj: https://www.drogeria-ekologiczna.pl/27_o-nas.html

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.