Indyjska dhokla ze szparagami

Indyjska dhokla ze szparagami, to szybki sposób na pieczywo, dodatek do sosów i dipów albo przekąska. Jest bardzo uniwersalna i co najważniejsze nieziemnsko pyszna!

Indyjska dhokla jest tradycyjnym przepisem indyjskim. Dlatego można uznać, że jest to naturalnie bezglutenowa potrawa. Bardzo lubię przepisy, które są uniwersalne i właściwie każdy może z nich skorzystać w tej samej wersji. Bez potrzeby podziałów na glutenowe, bezglutenowe, z mięsem lub bez.

Gdy trochę pogrzebiemy w tradycyjnych recepturach kuchni świata, to okazuje się, że jest cała masa dań niezawierających glutenu i produktów odzwierzęcych. Do jednych z moich ulubionych obok dhokli należy również idli, kukurydziane tacos i placuszki arepas.

Dhoklę można zjadac na świeżo, gdy jest jeszcze ciepła. Świetnie sprawdza się również na zimno. Jest pyszna odsmażona. Można ją podawać na wiele różnych sposobów np. jako pieczywo i zrobić na jej bazie kanapki, z dipami w formie imprezowej przekąski albo do sosu pieczarkowego, tworząc w ten sposób bardzo wartościowy obiad. Co jeszcze można zrobić z Indyjską dhoklą ze szparagami? Przygotuj ją do letniej sałatki i zupy krem z kalafiora. W każdej wersji będzie pysznie!

dhokla podanie
dhokla krojenie

Indyjska dhokla ze szparagami

Składniki:

– 150 g mąki z ciecierzycy lub zielonego groszku

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– odrobina soli

– 1 łyżka oliwy z oliwek + odrobina do posmarowania formy

– 180 ml wody

– 4 szparagi

Do polania:

– 1 ząbek czosnku

– 1 łyżka suszonych nasion kolendry

– 1 łyżka suszonych nasion kminu

– 4 łyżki oliwy

Wykonanie:         

  1. Przygotuj szparagi. Odetnij zdrewniałe końcówki. Zostaw główki, a łodyżkę pokrój na krążki. Wrzuć do miski i zalej wrzątkiem. Odstaw na 5 minut i odlej wodę.
  2. Do miski wsyp suche składniki i wymieszaj. Dodaj pokrojoną łodyżkę, oliwę i wodę, jeszcze raz dokładnie wymieszaj wszystkie składniki.
  3. Okrągłą blaszkę o średnicy 16-20 cm wyłóż papierem do pieczenia lub posmaruj jedynie olejem. Wlej do niej ciasto. Ułóż główki szparagów.
  4. Postaw formę na naczyniu umieszczonym w garnku z gotującą się wodą (użyj zestawu do parowania), przykryj pokrywką i zmniejsz ogień. Gotuj przez 20–25 minut. Zdejmij z pary, odczekaj 10 minut i wyjmij z formy.
  5. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj czosnek pokrojony w plasterki oraz nasiona. Chwilę podsmaż. Zdejmij z ognia. Polej dhoklę.

Na zdrowie!

2 Komentarze

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.