Jaglane inspiracje

Aż serce rośnie na myśl, że mogę się z Wami podzielić moimi odkryciami i największymi skarbami. Do nich należą książki Marka Zaremby, którego specjalnością jest kasza jaglana. Pan Marek prezentuje w nich ciekawe przepisy z królową kasz w roli głównej, ale nie tylko. Znajdują się tam również inne ziarna, dużo warzyw i trochę wybranych owoców. W dużej mierze potrawy oparte są o produkty o odczynniku zasadowym np. brokuły, szpinak, burak, batat, avocado, grejpfrut, granat, pestki dyni no i oczywiście kasza jaglana. Autor przygotowując przepisy z dużą ważnością podszedł do mojego odwiecznego zmartwienia, czyli jelit, co dla mnie jest nieocenioną wartością tych pozycji.

Przy każdym przepisie znajduje się rubryka „Moja rada”, gdzie można znaleźć dodatkowe wskazówki do przygotowania potrawy lub informacje dotyczące wartości odżywczych i leczniczych użytych produktów. Każda z książek opatrzona jest pokaźnym rozdziałem dotyczących zasad nie tylko zdrowego odżywiania, ale również zdrowego stylu życia w ujęciu holistycznym. Jednak każda z nich traktuje temat w trochę inny sposób.

Jako pierwszy, bo w 2015 roku, został wydany „Jaglany detoks”. Autor opisuje w nim podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Wprowadza czytelnika w świat zdrowej kuchni, umiarkowanej aktywności fizycznej, porusza również kwestie związane ze świadomością i zdrowiem psychicznym. Te trzy elementy, są nierozerwalną częścią 7 dniowego detoksu dzięki, któremu można:
„- oczyścić organizm i zwiększyć jego odporność
– schudnąć, jedząc zdrowo
– poradzić sobie z alergią pokarmową
– zwalczyć uporczywe infekcje i zmęczenie”

Druga pozycja „Leczenie dietą. Wygraj z Candidą!” jest mi szczególnie bliska, ponieważ była dla mnie kompendium wiedzy podczas mojego procesu dochodzenia do zdrowia. Zawarte są w niej wszystkie niezbędne informacje jak rozpoznać wroga i jak skutecznie go zwalczyć. Bardzo dokładnie przedstawione są elementy kuchni wspomagające proces zdrowienia: przyprawy, zioła, produkty spożywcze, słodziki oraz zasady komponowania diety i suplementacja.

Tej jesieni został wydany „Jaglany detox…kolejny krok”. Ta książka, a przynajmniej jej pierwsza część, znacznie odbiega od pozostałych. Autor skupia się w niej bardziej na sferze duchowej człowieka w myśli religii katolickiej. Niestety z wieloma opisanymi poglądami nie mogę do końca się zgodzić, ale oczywiście pewne prawdy tj. fakt, że największą wartością w życiu człowieka jest miłość, są ponad religiami i nie podlegają dyskusji. Jednak ten rozdział bardziej polecam zagorzałym katolikom. Dla osób takich jak ja, czyli niewyznających żadnej religii, może być dość trudna w odbiorze. Nie umniejsza to jednak wspaniałym przepisom, które zwyczajem Pana Zaręby są bardzo starannie przygotowane, proste, smaczne i zdrowe.

Dzieła Pana Marka Zaręby są dla mnie ogromna inspiracją do przygotowania posiłków. Wszystkie przepisy się sprawdzają i łatwe w przygotowaniu, dlatego z czystym sumieniem polecam je Waszej uwadze. 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.