Jak nauczyć się pić wodę?

Mam wrażenie, że woda w krajach wysokorozwiniętych jest bardzo niedoceniana. Wysoka dostępność sprawia, że zapominamy, jak jest cenna i ważna dla życia nie tylko ludzi, ale całej Planety. Jej źródła kiedyś się wyczerpią. Specjaliści ostrzegają, że brak dostępności stanie się powodem migracji i wojen. Czy będzie cenniejsza niż złoto? Doceńmy wodę, zanim jej zabraknie!

Woda to mój ulubiony napój. Nie kawa, herbata, wino, napoje gazowane, ale woda! Oczywiście nie zawsze tak było. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do picia wody, z pewnością nie moje pokolenie urodzone w latach 80-tych. W moim domu raczej piło się herbatę i kawę, a w świąteczne dni kompoty, soki i napoje gazowane. Po wodę wpadało się jedynie podczas zabaw na podwórku. Szklanka, zimnej prosto z kranu trafiała duszkiem do żołądka. To oczywiście ta bardziej ekskluzywna wersja, bo częściej piliśmy wodę prosto ze szlauchu ogrodowego, po czym wracaliśmy do szaleńczej zabawy.

Niestety nie wiele pamiętam z czasów własnego ujęcia wody, czyli studni. Przebłyskują jedynie wspomnienia wyciąganych wiader, ale taką wodą poiło się raczej bydło, chociaż… u moich dziadków ten sposób pozyskiwania nadal funkcjonuje i woda trafia również do kuchni… Ciekawa jestem jak smakuje taka woda prosto z ziemi.  Muszę kiedyś spróbować.

Jak nauczyć się pić wodę?

Wiele osób nie potrafi pić wody, twierdząc, że im nie smakuje. A jeśli już, to tylko gazowana. Hmmm w sumie wcale mnie to nie dziwi, ale dlaczego tak jest? Czy to nie jest nasze rozbestwienie? Sama nauczyłam się pić wodę zaraz po studiach. Tak, nauczyłam. Postanowiłam, że dla zdrowia będę wypijała codziennie zalecane 1,5 litra niegazowanej wody. I tak siedząc przy biurku w mojej pierwszej „prawdziwej” pracy popijałam łyk po łyku. Z czasem organizm sam domagał się płynów. Docenienie jej smaku i wartości przyszło razem z odczuwanym pragnieniem.

Moim ulubionym rodzajem wody jest…ciepła. Uwielbiam ciepłą wodę. Taką prosto z czajnika. Wynika to zapewne z faktu, że generalnie wolę ciepłe, rozgrzewające potrawy. Woda gazowana również jest smaczna, ale ta rozpycha żołądek i zwiększa łaknienie, dlatego piję ją okazjonalnie.

Ułatwieniem, w nauce picia wody, jest  nadanie jej smaku. Można dodać np. plasterek cytrusa: cytryny, mandarynki, grejpfruta, limonki,  pomarańczy oraz gałązkę ziół: mięty, rozmarynu, tymianku. Można również dodać plasterki imbiru oraz świeżej kurkumy. Polecam również wypróbować naturalne olejki cytrusowe.

Najprościej jest przygotować dzbanek/karafkę i postawić go w miejscu, gdzie najwięcej przebywamy np. na biurku lub stole. Dzięki temu  mamy kontrolę nad ilością.  Jeśli tak jak  ja lubisz wodę ciepłą można użyć termosu. W okresie zimowym świetnie sprawdzi się również do naparów.

Polecam termos w kształcie dzbanka, o pojemności 1 l. Ten termos potrafi zatrzymać ciepło nawet przez 2 doby, a przy tym ma piękny design:  https://fabrykaform.pl/zone-denmark-dzbanek-termos-singles

Jeśli dużo czasu spędzasz na zewnątrz np. w samochodzie przyda Ci się wielorazowa butelka na wodę. Dostosuj pojemność do swoich potrzeb. Ja ma dwa rodzaje. Jedną dużą (1l) oraz małą (0,5l). Na spacer zabieram małą, a w podróż dużą. Dzięki temu unikam kupowania wody w plastiku.

Jaką wodę wybrać na co dzień?

Zdarza mi się pić wodę prosto z kranu. W Warszawie mamy wodę dobrej jakości więc spokojnie można ją spożywać. Jest to jednak woda twarda. Dlatego na co dzień ją filtrujemy (filtr węglowy) i w ten sposób pozbywamy się nadmiaru kamienia. Twardość wody można sprawdzić przy pomocy miernika TDS (do kupienia przez internet).

Jakość wody kranowej można sprawdzić w miejskich/gminnych wodociągach. Tu na przykład jest strona warszawskich wodociągów: https://mpwik.com.pl/view/jakosc-naszej-wody

Do filtrowania używamy dzbanku marki Brita. Kupiliśmy go już bardzo dawno więc nie wiem, czy w sprzedaży jest jeszcze ten sam model. Więcej na ten temat dzbanków z filtrem tu: https://www.brita.pl/system-filtracji-wody/dzbanki-filtrujace

Ze względu na ekologię bardzo rzadko pijemy wodę butelkowaną. Ilość wyprodukowanego plastiku przeraża, dlatego staramy się unikać takich rozwiązań. Natomiast zdarza nam się kupować wody lecznicze w 5 litrowych opakowaniach. Raz na jakiś czas stosujemy kurację, by uzupełnić minerały. Wodę leczniczą należy wybrać pod kątem swoich potrzeb.  Zazwyczaj stosuję wodę Zuber, ponieważ zawiera dobrze przyswajalny wapń. Więcej informacji na temat wody Zuber:

Wodę leczniczą można zakupić przez internet. Ja zazwyczaj kupuję na Allegro.

Osobom, którym trudno jest żyć bez wody gazowanej polecam zaopatrzyć się w saturator. Koszt jest niewielki, a w znacznym stopniu można ograniczyć ilość plastiku (https://sodastream.pl/).

Fajnym rozwiązaniem są również baterie kuchenne z wbudowanym filtrem oraz baterie kuchenne z wbudowanym saturatorem.

Nie polecam wody w plastikowych butelkach nie tylko przez wzgląd na zaśmiecanie Planety ale również fakt, że szkodliwe substancje znajdujące się w plastiku przedostają się do wody. Plastik przewodzi zapachy więc jeśli butelka długo stoi w nieodpowiednim miejscu może pachnieć otoczeniem.

Smak wody

Smak wody zależy od kilku czynników:

– związków chemicznych np. za smak słony odpowiada chlorek sodu, za gorzki siarczan magnezu i sodu, smak słodki powstaje dzięki związkom organicznym tzw. substancjom humusowym, a kwaśny wytwarzają kwasy mineralne,

– pH, którego zakres zgodnie z polskimi normami jest 6,5-9,5. 

9,5 – 8 pH – smak mdły, czasem wręcz mydlany (woda alkaliczna)

7,5 i mniej – smak orzeźwiający

Smak wody zmienia się po podgrzaniu i przy przechowywaniu w zbyt wysokiej temperaturze np. w zamkniętym samochodzie podczas upalnego lata.

Woda podobnie jak wino posiada określone nuty smakowe np. owocowe, grzybowe, morskie, metaliczne, kredowe lub ozonowe.

Woda jak wino

Hydrosommelierzy radzą, by wodę gazowaną podawać do potraw ciężkich, natomiast niegazowaną do lżejszych.  Woda do posiłku nie powinna mieć żadnych dodatków tj. lód lub cytryna, natomiast powinna być chłodna (12-16 stopni). Podajemy ją w szerokiej szklance lub kieliszku.

Według Towarzystwa Fine Waters najlepsza woda świata pochodzi z gór lodowych w okolicach bieguna. Ponieważ prawie całkowicie pozbawiana jest minerałów, jej smak jest świeży, lekki i nieco słodki. Woda Svalbardi jest również najdroższą wodą świata. Jej cena to 320 zł za 750 ml.

Wysoko cenionymi wodami są także:

 – Icelandic Glacial ze islandzkiego źródła znajdującego się w rezerwacie Olfus. Uważana jest za jedną z najczystszych wód na świecie.

– Voss pochodzi z norweskiego lodowca. Jest nisko zmineralizowana, co powoduje delikatny, nieco kwaskowy smak.

– Fiji pochodzi z wysp Fiji i czerpana jest ze źródła oddalonego 3 tys. kilometrów od cywilizacji. Dzięki obecności krzemionki, magnezu i wapnia jest miękka w smaku.

W Polce także posiadamy wysokiej jakości wody mineralne. Zostały zebrane i opisane w Małopolskiej Karcie Wód Mineralnych. Ciekawa jestem czy Twoje podniebienie jest w stanie wyczuć różnicę. Ja zaopatrzyłam się w skromny zestaw i będę testować.

 

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.