Jesienne congee z dynią i imbirem jest dobre na wszystko. Po zjedzeniu poczujesz jakby mięciutki kocyk otulił cię od środka. Doskonałe na przeziębienie, lekkostrawne, delikatne, kojące i bardzo pyszne. Moje jelita je uwielbiają!

Jesienne congee z dynią i imbirem robiłam tej jesieni wielokrotnie. Congee jest moim ratunkiem przy problemach z jelitami, gdy potrzebuję się rozpieścić i otulić. To zbawienie dla osób będących na diecie lekkostrawnej. Idealne na każdą porę dnia. Jako śniadanie rozgrzeje, w obiadową porę sprowadzi do stanu równowagi, a wieczorem utuli do snu.

Congee, ze względu na swoje właściwości, stosowane jest w medycynie chińskiej. Przygotowuje się je na bazie ryżu. Wraz z ryżem można ugotować warzywa np. por, marchewkę, dynię itd. W zależności od dodatku będzie zmieniać swoje właściwości prozdrowotne i działać na różne organy. Można również trochę je urozmaicić i zrobić np. z ananasem lub na słodko z morelami.

Choć zrobienie congee wymaga cierpliwości nie jest pracochłonne. Wystarczy odrobinę ryżu zaleć dużą ilością wody i gotować na bardzo małym ogniu 4-6, a nawet 8 godzin. Przy tej ilości płynu ryż się nie przypali, więc spokojnie możesz zostawić na kuchence i zająć się swoimi sprawami. Najlepsze jest oczywiście na świeżo, ale można ugotować wcześniej i odgrzać rano – jeśli chcesz je zjeść np. na śniadanie. Rano lubię podawać je z gotowanym jajkiem. Nie byle jakim, a od kur naszych rodziców. Myślę, że można je nazwać szczęśliwymi, czy raczej szczęściarzami. Jeśli jadasz jaja, warto poszukać dobrego źródła i kupować bezpośrednio u rolnika.

Jesienne congee z dynią i imbirem

Składniki na 2 porcje:

– 80 g ryżu – może być łamany do congee, jaśminowy, biały lub basmati, czasem robię nawet z ryżu do sushi

– 120 g dowolnej dyni

– 10 g imbiru

– 800 ml wody

Dodatki:

– 2 łyżki prażonego sezamu

– 2 łyżki posiekanego szczypiorku

– sos sojowy naturalnie warzony (do smaku) – poszukaj opcji bezglutenowej

Wykonanie:

  1. Dynię i imbir zetrzyj na tarce na drobnych oczkach.
  2. Ryż wypłucz na sitku.
  3. Wszystkie składniki wrzuć do garnka.
  4. Podgrzej na dużym ogniu, aż zacznie się delikatnie gotować i ustaw ogień na najmniejszy. Gotuj 4-6 godzin.
  5. Rozlej do miseczek, polej sosem sojowym i posyp dodatkami.

Na zdrowie!

Zostaw komentarz