Kotleciki ziemniaczane z nadzieniem cebulowo-pieczarkowym to danie tradycyjne w zupełnie nowej odsłonie. Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy jedna z czytelniczek zapytała, czy udostępniony kilka dni temu przepis, jest na tyle prosty, że wszystkie zakupy ogarnie w Lidlu. Przyznam szczerze, że taki sposób konstruowania dań byłby bardzo wygodny dla wszystkich więc czemu nie?
Zaraz po wejściu na Ryneczek Lidla rzuciły mi się w oczy bio ziemniaki oraz bio cebula, które spakowane są w nowe 100% kompostowalne przemysłowo opakowania. Ponieważ opakowanie zrobione jest z papieru i skrobi kukurydzianej, można wrzucić je do kosza na bioodpady. Takie produkty, aż chce się kupować, więc niemalże same lądują w koszyku. Do tego jeszcze szczypiorek i polskie pieczarki. W Lidlu znajdziecie również mąki bezglutenowe: ryżową oraz kukurydzianą. Sól, pieprz i olej zapewne macie w domu. Tylko tyle wystarczy, by stworzyć pyszne i bardzo efektowne danie. Chrupiąca panierka, delikatne ziemniaki i aromatyczny farsz. Warstwy wspaniale się przenikają i uzupełniają, tworząc codzienny-niecodzienny obiad.
Kotleciki ziemniaczane z nadzieniem cebulowo-pieczarkowym
Składniki (10 sztuk):
– 1,2 kg bio ziemniaków z Ryneczku Lidla
– 250 g pieczarek
– 2 bio cebulki z Ryneczku Lidla
– pęczek szczypiorku
– 2 czubate łyżki mąki ryżowej
– olej do smażenia
– sól i pieprz do smaku
– mąka kukurydziana do obtaczania (ewentualnie ryżowa)
- Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu solimy i tłuczemy. Odstawiamy bez przykrycia, żeby przestygły i odparowały.
- W trakcie gotowania ziemniaków przygotowujemy farsz. Pieczarki myjemy i kroimy w drobną kostkę. Cebulkę obieramy i kroimy również w drobną kostkę.
- Rozgrzewamy 2-3 łyżki oleju na dużej patelni i podsmażamy najpierw cebulkę. Gdy się zeszkli, dorzucamy pieczarki i smażymy. Na koniec dodajemy przyprawy do smaku. Odlewamy wodę z patelni.
- Do przestudzonych ziemniaków dodajemy mąkę ryżową i drobno posiekany szczypiorek. Wszystko zagniatamy ręką tak by powstała zwarta, ale delikatna kula. Odstawiamy pod przykryciem na około 5-10 minut.
- Ciasto dzielimy na 10 równych części. Każdą część ciasta dzielimy na 2 mniejsze. Z jednej połowy formujemy miseczkę, z drugiej wieczko. Do miseczki wkładamy farsz, przykrywamy wieczkiem i delikatnie zlepiamy.
- Aby nadać ładny kształt kotlecikom, należy zwilżyć delikatnie dłonie.
- Na koniec obtaczamy w mące kukurydzianej i smażymy z obu stron na rozgrzanym oleju na dość wysokiej temperaturze.
Do kotlecików doskonale pasują szparagi. Dodatkowo można je podać z sosem pomidorowym z cynamonową nutką.
Na zdrowie! 🙂
8 Komentarze
Gabi
Czy zamiast mąki ryżowej można dodać mąkę z cassava lub gryczaną?
Ewa Ługowska
Mąka ryżowa fantastycznie sklejka, ale wszelkie kombinacje są do przetestowania. Myślę, że gryczaną spokojnie da radę.
Ewa
Czy można je upiec w piekarniku zamiast smażenia?
Ewa Ługowska
Trzeba przetestować.
Anna
Witam,czy można użyć mąkę ziemniaczaną bądź kukurydzianą?
Pozdrawiam :))
Ewa Ługowska
Można.
Agata
przepraszam czy można je mrozić ?
Ewa Ługowska
Obawiam się, że mogą się rozpadać, ale trzeba przetestować.