Gdzie kupować żywność ekologiczną?

Żywność modyfikowana genetycznie czy chemiczne jedzenie hodowane na wyjałowionej glebie to bolączka naszych czasów. To, co powinno nas karmić, odżywiać i leczyć ma teraz nową funkcję niszczenia organizmów.  Warzywa i owoce z biegiem lat tracą wartości odżywcze. Zjadając coraz więcej, dostarczamy organizmowi coraz mniej substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Na poniższym zestawieniu widzimy, jakie dokonały się zmiany w  zawartości witamin i minerałów  w owocach i warzywach.

Owoce i warzywa

Związki mineralne i witaminy, zawartość w miligramach na 100g produktu spożywczego
OWOCE 1985 2002 Różnica
Jabłka Witamina C 5 2 -60%
Banany Wapń 8 7 -12%
Kwas foliowy 23 5 -79%
Magnez 31 24 -23%
Witamina B6 330 18 -95%
Truskawki Wapń 21 12 -43%
Witamina C 60 8 -87%
WARZYWA 1985 2002 Różnica
Brokuły Wapń 103 28 -73%
Kwas foliowy 47 18 -62%
Magnez 24 11 -55%
Fasola Wapń 56 22 -51%
Kwas foliowy 39 30 -23%
Magnez 25 18 -31%
Witamina B6 140 32 -77%
Kartofle Wapń 14 3 -78%
Magnez 27 14 -48%
Marchew Wapń 37 28 -24%
Magnez 21 6 -75%
Szpinak Magnez 62 15 -76%
Witamina C 61 18 -65%
 Żródło: Krzysztofa Abramek   „Witaminy, minerały i suplementy”.

 

Przerażające? Myślę, że nawet bardzo. Zresztą to, co się dzieje w przemyśle spożywczym, odczuwamy na własnej skórze. Problemy jelitowe, alergie, nietolerancje pokarmowe, niedobory witamin (a w konsekwencji choroby) wynikają z niewłaściwego odżywiania, przetworzonego i chemicznego jedzenia. Dlatego, zanim włożymy coś do ust zastanówmy się, czy to, co zjemy będzie kolejną cegiełką w budowaniu zdrowia, czy choroby? W którą stronę szala się przechyla?

W codziennym odżywianiu staram się stosować do trzech prostych reguł:
1. Czytam wszystkie etykiety i odrzucam wszystko, gdzie znajdują się konserwanty, spulchniacze czy jakakolwiek chemia
2. Nie kupuje przetworzonej, gotowej żywności
3. W miarę możliwości kupuję produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych

O ile 2 pierwsze punkty są stosunkowo łatwe do wykonania, o tyle kupowanie ekologicznych produktów może przysparzać trudności tym, którzy nie mają dostępu do sklepów z żywnością ekologiczną. Dlatego przede wszystkim tym chciałabym się zająć w tym poście.

 

Gdzie kupować żywność ekologiczną?

 1. Sklepy stacjonarne.
  Dla ułatwienia sobie życia polecam sprawdzić, czy w waszym mieście nie ma sklepów z żywnością ekologiczną. Czasami po prostu nie wiemy o ich istnieniu. Nie muszą mieć bogatego asortymentu, mogą to być małe sklepiki. W Warszawie jest ich całkiem sporo do tego wszystkie hipermarkety maja oddzielną półkę z żywnością ekologiczną.

 

 1. Sklepy online
  W intrenecie, aż roi się od sklepów z tego typu jedzeniem. Poniżej kilka przykładów.

 

Firma Specyfika Strona www Zakres produktowy Koszt dostawy
Witpak sklep online https://zdrowymarket24.pl/ przetwory, zboża, zioła, nasiona, strączki, oleje, orzechy, kasze,miody, słodycze, przyprawy, soki, książki, kosmetyki, suplementy itp. Darmowa dostawa przy kwocie 199 zł
poniżej tej kwoty ceny dostawy w zależności od wybranej opcji dostawy wahają się od 9,50 do 16 zł
Vege box sklep online http://www.vegebox.pl/ warzywa, owoce, zioła, kwiaty jadalne, pieczywo, zboża, kwiaty jadalne, mąka, kasza, płatki, ryż, nasiona, strączki, przetwory, nabiał, jaja, orzechy, grzyby, oleje, oliwy, soki , kawa, herbata, miody,przyprawy, słodycze, chemia gospodarcza, kosmetyki eko Warszawa 0-15 zł , okolice Warszawy 0-25 zł, w zalezności od wydanej kwoty. Wysyłka krajowa do 22kg  19,90-56 zł. Rośnie w zależności od wagi i rodzaju opakowania.
Ekonisza sklep online http://www.ekonisza.pl/ warywa, oqoce, świeże zioła, sałaty, pieczywo, nabiał, sery, soki, przetwory, napoje, słodycze, mięso, wędliny, kosmetyki, środki czystości Dla mieszkańców Warszawy bezpłatna dostwa od kwoty 169 zł. Gdy kwota zamówienia jest niższa, wówczas doliczane są koszty dostawy w wysokości 18 zł.
Spoza Warszawy
1.Bezpłatna dostawa przy zamówieniu powyżej 169 zł – paczka do 22 kg pod warunkiem, że zakupy zmieszczą się w jednej paczce.
Koszt dostawy drugiej paczki wynosi 15 zł.
2. Gdy kwota zamówienia jest niższa niż 169 zł, wówczas doliczane są koszty dostawy w wysokości 18 zł.
Rano Zebrano sklep online oraz produkty prosto od rolników https://ranozebrano.pl/ warzywa, owoce,jaja, nabiał, pieczywo, słodycze, produkty sypkie, oleje, margaryny, przetwory, napoje, miody, mięso, ryby, sioła, przyprawy, garmażeria, produkty sezonowe Firma dostarcza jedynie na terenie Warszawy. Bezpłatna dostawa przy zamówieniu powyżej 145 zł.
Poniżej 145 zł koszt to 8,40 zł.
Można również odebrać swoje zakupy w jednym z punktów odbioru, wtedy za dostawę zapłacisz 5zł.
Ekologicynz Targ http://www.ekologicznytarg.pl/ dania wege, RAW FOOD,  kosmetyki, owoce, pieczywo, mięso i wędlina, konfitury i przetwory,
mąki, kasze i makarony, ryby, nabiał i jaja, olej i ocet, suszone owoce i bakalie, kawa i herbata, przyprawy i nasiona, słodycze i miód, soki i napoje, gotowe dania, superfood
Warszawa 0-25 zł w zależności od wartości zamówienia oraz dzielnicy.Przesyłka kurierem na terenie całej Polski do 28 kg – 15 zł
Darmowa dostawa przy zamówieniu powyżej 250zł.

 

 1. Zakupy bezpośrednio od rolnika

I tu mamy cały wachlarz możliwości.

 • Przede wszystkim możemy rozejrzeć się osobiście i sprawdzić, czy w okolicy nie ma ekologicznych gospodarstw. Na portalu lokalnazywnosc.pl znajdziecie mapę gospodarstw ekologicznych, gdzie można nabyć zdrowe jedzenie. Ci z Was, którzy mieszkają na wsi mają o tyle łatwiej, że sami mogą uprawiać swoje warzywka i zioła.

 

 

 •  RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczeństwo). Jest to model współpracy, w którym można wykupić pakiet bezpośrednio u rolnika za kwotę określoną z góry, w zamian otrzymujemy świeżo zebrane pyszne i chrupiące witaminy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie http://www.wspierajrolnictwo.pl/ oraz https://www.facebook.com/events/569134019919679/ (wydarzenie utworzone przez Farmę Zacisze)

 

 • W niektórych miastach w Polsce organizowane są bazary żywności ekologicznej. W Warszawie, Gdańsku i Katowicach odbywa się Bio Bazar. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://biobazar.org.pl/

 

 • Kooperatywy Spożywcze, czyli samoogranizacja społeczna tworzona w celu pozyskiwania zdrowej żywności od lokalnych wytwórców i producentów. Aby przystąpić do takiej inicjatywy, należy zapisać się i wnieść niewielką opłatę wpisową oraz zapewnić pomoc przy pracach związanych z odbiorem, zakupem i dostawą żywności. Można również założyć własną kooperatywę. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tu https://www.facebook.com/kooperatywyspozywcze/

 

Jak sami widzicie, możliwości jest wiele. Ja w tym roku postanowiłam zasiać coś swojego i na pewno znajdą się tam zioła. Już nie mogę się doczekać. Zastanawiam się również nad pakietem u rolnika. Za kwotę 600zł można zakupić 20 dostaw warzyw i owoców sezonowych za 30 złotych każdy. Trzeba złożyć zamówienie do końca lutego, więc jest jeszcze trochę czasu na decyzję.

 

Dajcie znać czy artykuł jest dla Was przydatny i czy potrzebujecie tego typu informacji. Chętnie podzielę się kolejnymi odkryciami.

Powodzenia na drodze zdrowego żywienia! 🙂

 

1 Komentarz

 • Monika
  Opublikowane 2020-10-27 19:02 0Polubienia

  Ja nie mam możliwości kupować bezpośrednio od rolnika, ale kupuję w sklepach stacjonarnych ze zdrową żywnością, cieszę się, że jest ich obecnie coraz więcej 🙂 Najbardziej lubię Smak Natury w Warszawie 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.