Leczo z cukinii z soczewicą

Ostatnio szukam roślinnych źródeł białka. Strączki są w tym przypadku prawdziwym wybawieniem. Dorzucam je do różnych dań. Kasza ugotowana z dodatkiem strączków smakuje wyśmienicie. Można bawić się i tworzyć nowe połączenia. Dziś żółta soczewica trafiła do leczo, które zrobiłam, by uratować nadszarpniętą czasem cukinię.  

Praca, którą wykonuję, jest bardzo ryzykowna… przede wszystkim dla świeżych produktów. 🙂 Często tworząc przepisy na zlecenie, muszę kupić więcej warzyw lub owoców, by móc zrobić zdjęcie nie tylko potrawie, ale i składnikom. Później okazuję się, że mam w lodówce o wiele za dużo niż potrzebujemy. Często zdarza mi się mrozić lub wekować. Tym bardziej teraz, w sezonie, gdy zbieramy plony z naszej działki na wsi. Na szczęście wszystko jest do ogarnięcia, wystarczą dobre chęci.

Żeby uratować cukinię, która nie wyglądała już zbyt apetycznie, postanowiłam zrobić leczo. Zapewne wszyscy znacie to danie. Jest typowo letnim przysmakiem. Można podawać je z pieczywem (oczywiście bezglutenowym), kaszą gryczaną, jaglaną albo komosą ryżową. Ale gdy jest tak pyszne, jak to z poniższego przepisu, szkoda miejsca w brzuchu na dodatki, lepiej zjeść samo. Tym bardziej że jest tam całkiem sporo strączków, dzięki którym uczucie sytości zostanie na dłużej.

Po przygotowaniu leczo z cukinii z soczewicą wpisałam wszystko do aplikacji, w której liczę kalorię i wartości odżywcze (Fitatu). Ku mojemu zaskoczeniu w jednej porcji jest aż 30 g białka! To bardzo dużo jak na jeden wegański posiłek. Muszę częściej robić takie eksperymenty!

Leczo z cukinii z soczewicą

Składniki na 2 porcje:

– 600- 700 g cukinii

– 1 kalarepa

– 100 g tofu

– 500 ml passaty pomidorowej

– 100 g soczewicy żółtej lub czerwonej

– 20 g oliwy z oliwek

– świeże zioła do posypania

Przyprawy:

– 1 łyżka suszonej cebuli

– 1 łyżeczka czosnku granulowanego

– 1 łyżeczka papryki wędzonej w proszku

– sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

  1. Tofu oraz warzywa pokrój w kostkę.
  2. W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż tofu. Gdy zacznie wydobywać się aromat wędzonki, dodaj warzywa, passatę oraz przyprawy. Gotuj pod przykryciem na średnim ogniu.
  3. Pod koniec gotowania dorzuć soczewicę i gotuj aż zmięknie.
  4. Dopraw jeszcze do smaku, rozlej do miseczek i posyp świeżymi ziołami.

Uwagi do przepisu:

Jeśli wolisz zamiast suszonej cebuli i granulowanego czosnku możesz użyć świeżych. Po pokrojeniu ich w kostkę podsmaż razem z tofu.

Na zdrowie!

A jeśli lubisz leczo z odrobiną pieczuwa sprawdź mój przewodnik po bezglutenowym pieczywie i zrób własne!

Zobacz również inne przepisy na wykorzystanie cukinii: kotleciki, sałatka, spaghetti.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.