Pasztet z selera i ziaren, pajda bezglutenowego, świeżego chleba oraz kiszony ogórek. Czujesz to? Coś pięknego! Smaki dzieciństwa zostają z nami na zawsze nawet jeśli przybierają trochę inną formę. Kulinarnie idziemy cały czas do przodu, zmieniając dietę na bardziej rośliną. Bazując na tradycji, wychodzimy naprzeciw zmianom i kreujemy przyszłość, która w znacznym stopniu zależy od tego, co jemy…
Jakiś czas temu byłam świadkiem rozmowy, w której mamy zostały zapytane, jak odnoszą się do zmian klimatycznych w kontekście posiadania dzieci. Odpowiedź wyrwała mnie z butów. „Nie myślimy o tym” – odparła jedna z mam. Absolutnie nie chcę tu nikogo oceniać, ale tak sobie myślę, czy nie jest naszym obowiązkiem zadbanie o przyszłość kolejnych pokoleń? W moim odczuciu to właśnie rodzice powinni najbardziej poczuwać się do odpowiedzialności za ekologię i to, w jakim stanie zostawiają planetę.
Zmiany można wprowadzać na wielu płaszczyznach. Całą masę podpowiedzi znajdziesz w mojej pierwszej książce „Misa Mocy Przewodnik po kuchni zmieniającej świat”. Dla mnie najważniejsze są zmiany w kuchni, bo tu można wiele zdziałać również z korzyścią dla swojego zdrowia. Jednym z najłatwiejszych kroków jest ograniczenie mięsa w diecie i w to miejsce wprowadzenie roślinnych zamienników. Pasztet z selera i ziaren jest dowodem na to, że może być nie tylko zdrowo, ale i smacznie. Dzięki aromatycznym przyprawom z pewnością będzie smakował każdemu. Nawet mięsożercom.
Na obiad wypróbuj wegańskie kotleciki. Na blogu znajdziesz przepyszne propozycje i łatwe przepisy. A na kolację zaserwuj podlaskie kartacze. Możesz przygotować większą ilość, podzielić na porcje i zamrozić. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu. Smacznego!
Pasztet z selera i ziaren
Składniki na formę 12×28 cm:
– 400 g selera
– 100 g kaszy jaglanej
– 1 cebula
– 3 ząbki czosnku
– 1 marchew
– 2 łyżki oleju
– 500 ml wody
– 300 g ziaren słonecznika
– 300 g pestek dyni
Przyprawy:
– 1 łyżeczka papryki wędzonej w proszku
– 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
– 1 łyżka czosnku granulowanego (suszonego)
– sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
- Przygotuj wywar: pokrojony drobno seler, cebulę, czosnek i wypłukaną kaszę jaglaną wrzuć do garnka i zalej wodą. Gotuj pod przykryciem, aż warzywa będą miękkie. Kasza może się rozgotować.
- Do przestudzonego wywaru dodaj zmielone w kruszarce/blenderze kielichowym ziarna słonecznika i pestki dyni, olej, drobno startą marchewkę oraz przyprawy. Wyrób masę ręką.
- Pasztet przełóż do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, posmaruj olejem i włóż do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 75 minut.
Uwagi:
Żeby pasztet nie opadł, należy go odpowietrzyć. Chwyć obiema dłońmi za brzeg blaszki i kilkukrotnie uderz o blat kuchenny. Stanowczo, ale z wyczuciem.
Upieczony wyjmij z blaszki dopiero po wystygnięciu.
Jeśli masz mniejszą blaszkę, zmniejsz ilość składników lub zrób dwa pasztety.
Pasztet można mrozić. Wcześniej podziel go na mniejsze porcje.
A jeśli masz ochotę na kanapkę z pasztetem, sprawdź mój przewodnik po bezglutenowym pieczywie i zrób własne!
15 Komentarze
Magda
Bardzo lubię warzywne pasztety. Dziś wypróbuję ten przepis
Ewa Ługowska
Cudownie! Czekam na wieści. ;*
Agneszem
Jak bardzo powinny być rozdrobnione nasiona dyni i słonecznika?
Ewa Ługowska
Trochę grubiej niż bułka tarta. W przekroju pasztetu widać grubość mielenia.
Ewelina
300gram słonecznika i 300 dyni to wydaje się bardzo dużo..
Ewa Ługowska
Tak, to duży pasztet.
JOANNA
Chciałbym zrobić przepis dziś ale nie mam w tej chwili w domu 300g pestek dyni. Czy mogla bym zamienić je na taką samą ilość np orzechów włoskich?
Ewa Ługowska
Jasne!
Renata
Czy odpowietrzanie pasztetu robimy po upieczeniu czy przed włożeniem do piekarnika. Intuicja mówi, że przed 🙂
Ewa Ługowska
Surowy, przed włożeniem do piekarnika.
Magda
Czy ma szansę wyjść też z innymi warzywami? Pietruszka, marchew, batat?
Ewa Ługowska
Oczywiście! 🙂
Małgorzata
W naszej diecie cebula i czosnek są zabronione, Czym można zastąpić te warzywa by pasztet nie stracił walorów smakowych?
Ewa Ługowska
Hej! Możesz dodać por albo szczypiorek do gotowej masy. Jeśli nie możesz również tych warzyw, to pomiń. Moim zdaniem cebuli i czosnku nie da się zastąpić.
Ewa Ługowska
Mimo to pasztet będzie smaczny.