Pieczone obwarzanki (oponki)

Tłusty czwartek za pasem.  Pewnie część z was zakupi pudła pączków, ale z pewnością znajdą się również tacy, którzy ponad wszystko kochają domowe specjały. Właśnie dla was mam dziś przepis na pyszne, wegańskie i bezglutenowe obwarzanki (oponki).

Obwarzanki czy oponki? Która z nas jest wam lepiej znana? A może znacie inne nazewnictwo?  W moim domu te pączusie z kulką w środku nazywane były obwarzankami. Smażyło się je na głębokim tłuszczu. Jak się domyślam, zapewne na smalcu.  Tak, jak tradycyjne, domowe pączki. Nie miałabym sumienia przygotowywać przepisu z taką ilością tłuszczu, a tym bardziej smalcu, dlatego mam dla was alternatywę. Obwarzanki pieczone w piekarniku. To znacznie zdrowsza opcja. Do wykorzystania nie tylko w czasie karnawału…

Pieczone obwarzanki (oponki)

1 dojrzały banan (120 g)
150 g mąki owsianej
50g mąki kukurydzianej + mąka do posypania stolnicy
100 g skrobi ziemniaczanej
2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
7 g drożdży suchych (instant)
40 g łupiny (łuski) babki jajowatej
2 łyżki dowolnego oleju + olej do posmarowania rogalików
250 -300 ml mleka roślinnego
½ łyżeczki soli
50g ksylitolu
puder z ksylitolu do posypania
  1. Do miski wsypujemy suche składniki (mąka, skrobia, drożdże, ksylitol , proszek do pieczenia, babka jajowata, sól) i dokładnie mieszamy.
  2. Wlewamy dobrze zblendowany banan, olej oraz dodajemy stopniowo delikatnie podgrzane mleko. Ciasto wyrabiamy rękami. Konsystencja powinna być zwarta i puszysta.
  3. Z ciasta formujemy kulę, odkładamy do miski, przykrywamy ściereczką oraz odstawiam na godzinę w ciepłe nieprzewiewne miejsce.
  4. Po godzinie jeszcze raz wyrabiamy ciasto rękami, jeśli jest twarde lub sypie się, należy dodać większą ilość delikatnie podgrzanego mleka i dokładnie wyrobić. Ciasto będzie lepiło się do dłoni, dlatego należy umyć ręce i mokrymi uformować kulę.
  5. Stolnicę wysypujemy mąką, wykładamy na nią ciasto, wałek obsypujemy mąką i rozwałkowujemy ciasto na duże i grube koło. Grubość około 2 cm .
  6. W cieście odciskamy koła, a w środku każdego z kół mniejsze kółka.
  7. Oponki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ścierką i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Pamiętajcie o zachowaniu dużych odstępów!
  8. Po tym czasie smarujemy olejem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 stopni C na około 30 minut.
  9. Wystudzone oponki posypujemy pudrem z ksylitolu.

Uwagi:

Łupinę (łuskę) babki jajowatej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach oraz przez internet. Ten produkt sprawia, że oponki są delikatne i puszyste. Można ją w ostateczności wymienić na siemię lniane, ale nie gwarantuje to uzyskania zamierzonego efektu.

Na zdrowie! 🙂

6 Komentarze

  • Anna
    Opublikowane 2020-04-06 13:02 0Polubienia

    Cześć 🙂 przepysznie wyglądają te oponki! Robię podejście, a co! chciałabym zastąpić drożdże instant normalnymi, bo akurat takie mam. Da radę? Daj mi, proszę jakąś podpowiedź w jakiej ilości mogę próbować dodawać i w jaki sposób. Pozdrawiam 🙂

  • Laura Gołębiewska
    Opublikowane 2021-02-09 12:40 0Polubienia

    Ile mniej więcej wychodzi sztuk? 🙂

  • Paulina
    Opublikowane 2021-10-29 16:13 0Polubienia

    Czy zamiast drożdży można użyć proszku do pieczenia? Niestety nietolerancja drożdży i zamiast maki owsianej np gryczana albo żytnia?

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.