Pieczone ziemniaki Hasselback przekładane wegańskim „boczkiem”

Pieczone ziemniaki Hasselback przekładane wegańskim „boczkiem” mają swoje korzenie w Szwecji, a dokładniej w Sztokholmie, gdzie zostały wymyślone i pierwszy raz podane. Ich nazwa wzięła się od hotelu Hasselbacken,  w którym danie zadebiutowało.  Ziemniaki są pyszne, równomiernie upieczone a do tego wyglądają bardzo efektownie.  Jeżeli dodatkowo przełożycie je „boczkiem”, czyli wędzonym tofu, nabierze dodatkowych walorów smakowych.  Można zastosować również inne wariacje np. przełożyć je plastrami pieczarki lub warzyw. Najlepiej upiec je w piekarniku, ale jeżeli macie ochotę, można również pokusić się o zrobienie ich na grillu. Wystarczy zawinąć, przygotowany według przepisu, ziemniak w folię aluminiową i położyć na kratce. Może nie być tak chrupiący jak ten z piekarnika, ale z pewnością będzie równie smaczny.

Do ziemniaków polecam Wam dwa pyszne sosy:  tzatzyki i sos pomidorowy z cynamonową nutką. Idealnie się komponują i uzupełniają, tworząc wyjątkowy zestaw, na wegańskiego grilla lub przekąskę na imprezę. Doskonale sprawdzi się również wegański ser, który ma lejącą konsystencję.

pieczone ziemniaki hasselback

pieczone ziemniaki hasselback

pieczone ziemniaki hasselback

Pieczone ziemniaki Hasselback przekładane wegańskim „boczkiem”

Składniki:

– 9 dużych różnych ziemniaków

– 1 opakowanie tofu wędzonego (około 180g)

– 1 cebula

– 3 ząbki czosnku

– 5 łyżek oleju do smażenia

– sól i pieprz do smaku

– pęczek koperku, opcjonalnie szczypiorek lub pietruszka

  1. Ziemniaki myjemy i nacinamy w paski, uważając, by nie przeciąć ich na wylot. Układamy w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  2. Tofu przekrawamy na pół wzdłuż i kroimy w poprzek na cieniutkie plasterki. Kawałki tofu wkładamy pomiędzy plasterki ziemniaków.
  3. Cebulkę obieramy i kroimy w kostkę, czosnek obieramy i rozgniatamy. Olej nalewamy do kubka, dodajemy czosnek i mieszamy.
  4. Ziemniaki polewamy olejem z czosnkiem, posypujemy cebulką, solą oraz pieprzem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni na około 20-30 minut. Jeżeli za bardzo zaczną się przypiekać, jeszcze raz smarujemy olejem i ponownie wkładamy do piekarnika na około 20-30 minut. Całkowity czas pieczenia to około 40-50 minut, max 1 godzina.
  5. Na koniec posypujemy posiekanym koperkiem lub inną zieleniną.

Więcej ciekawych i równie prostych przepisów znajdziesz w e-bookach. Kliknij tu i wypróbuj!

Zapraszam też na funpage MisaMocy

Na zdrowie! 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.