Podlaskie kartacze i kaszubskie golce, to dwa dania kuchni regionalnej, które są nie tylko obłędnie smaczne, ale i bardzo proste wykonaniu. Bazują na ulubionym warzywie wszystkich Polaków- ziemniakach!

Jakie ziemniaki wybrać?

Do wykonania podlaskich kartaczy i kaszubskich golców niezbędne są odpowiednie ziemniaki. Oczywiście wyjdzie z każdej odmiany, ale dużo łatwiej będzie jeśli będzie mączysta. Poniżej załączam małą ściągawkę (źródło: https://ziemniakiczykartofle.com.pl/).

Skąd się wzięły ziemniaki?

Nasze ukochane ziemniaczki pochodzą z Ameryki Południowej i były tam uprawiane, już 6 tysięcy lat p.n.e. W Polsce przyjmuje się rok 1683 za początek upraw. Wtedy to król Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej, przywiózł bulwy ziemniaka jako prezent dla królowej Marysieńki. Bulwy zostały wysadzone w ogrodach wilanowskich, by piękne kwiaty i ku uciesze królowej, zdobiły przestrzeń. A tak przy okazji, czy wąchaliście kwiaty ziemniaka? Pachną przepięknie!

W latach 60. i 70. XX w. Polska określana była „potato landem”. Areał uprawy ziemniaka wynosił prawie 3 mln ha. Od tamtego czasu uprawa ziemniaka systematycznie spada. W 2014 r. powierzchnia uprawy ziemniaka wynosiła 10 razy mniej niż w latach jego świetności – zaledwie 0,3 mln ha.

podlaskie kartacze sposób podania
podlaskie kartacze  na talerzu

Podlaskie kartacze z farszem z zielonej soczewicy

Składniki na 8 kartaczy:

– 1 kg ziemniaków

– 100 g zielonej soczewicy

– 2 cebule

– 50 g skrobi ziemniaczanej lub mąki ziemniaczanej

– 1 łyżeczka suszonego czosnku

– 1 łyżka suszonej cebuli

– sól i pieprz

– olej  słonecznikowy

Wykonanie:

  1. Soczewicę ugotuj na sypko. Odcedź na sitku i wrzuć ponownie do garnka. Dodaj: suszoną cebulę, suszony czosnek, sól oraz pieprz i kilka łyżek oleju. Zblenduj na gładką gęstą masę.
  2. Ziemniaki obierz. Połowę ugotuj, a drugą zetrzyj na tarce na drobnych oczkach.
  3. Ugotowane ziemniaki odcedź i potraktuj tłuczkiem, starte odciśnij z wody przy pomocy gazy. Wrzuć wszystko do miski, dodaj 2 łyżeczki soli oraz skrobię i zagnieć rękami.
  4. W garnku zagotuj wodę. Kawałek ciasta wrzuć do wrzątku. Jeśli się nie rozpadnie, to znaczy, że ciasto jest gotowe, jeśli będzie się rozpadać, dodaj więcej skrobi i ponów test.
  5. Ciasto podziel na 8 części. Zrób kulki. Rozgnieć kulkę na placek, na środek nałóż farsz, sklej i formuj kartacza. Delikatnie oprósz skrobią.
  6. Do wrzątku wrzucaj kartacze w kilku partiach. Ilość w jednej partii zależy od wielkości garnka. Po wypłynięciu gotuj jeszcze 4-5 minut. Wyjmij na wysmarowany olejem talerz (dzięki temu nie będą przywierać).
  7. Na patelni rozgrzej olej i wrzuć pokrojone w kostkę cebule. Smaż, aż cebulka się zarumieni. Polej kartacze bezpośrednio przed podaniem.

Kaszubskie golce z cebulką

Składniki na 4 porcje:

– 1 kg ziemniaków

– 2 cebule

– 2 łyżeczki soli

– olej słonecznikowy

Wykonanie:

  1. Ugotowane ziemniaki odcedź i potraktuj tłuczkiem, starte odciśnij z wody przy pomocy gazy. Wrzuć wszystko do miski, dodaj 2 łyżeczki soli oraz skrobię i zagnieć rękami.
  2. W garnku zagotuj wodę. Kawałek ciasta wrzuć do wrzątku. Jeśli się nie rozpadnie, to znaczy, że ciasto jest gotowe, jeśli będzie się rozpadać, dodaj więcej skrobi i ponów test.
  3. Łyżką nabieraj ciasta i wrzucaj do wrzątku. Gotuj w kilku partiach. Ilość w jednej partii zależy od wielkości garnka.
  4. Na patelni rozgrzej olej i wrzuć pokrojone w kostkę cebule. Smaż, aż cebulka się zarumieni. Polej golce bezpośrednio przed podaniem.

Na zdrowie!

NAGRANIE Z WYKONANIEM PRZEPISÓW ZNAJDZIESZ NA INSTAGRAMIE W ZAPISANYCH TRANSMISJACH: https://www.instagram.com/tv/CXy1ST7heJR/

Wypróbuj również: ziemniaki hasselback oraz pieczone ziemniaki z salsą z awokado .

Zostaw komentarz