Poznaj najważniejsze oznaczenia żywnośći

Czytasz skład produktów spożywczych? Bardzo dobrze! To jednak nie wszystko. Na opakowaniach znajdują się również certyfikaty i inne oznaczenia. Oto najważniejsze z nich.

 

Często na opakowaniach produktów spożywczych pojawiają się różnego rodzaju kolorowe znaczki. Jedne z nich są przyznawane przez instytucje państwowe lub przez organizacje międzynarodowe inne przyznają sobie sami producenci. W artykule przedstawiam dziesięć podstawowych.  Przy zakupach lepiej kierować się tymi, które niosą za sobą pewne znaczenie, wysoką jakość lub wyjątkowy smak. Dla mnie najważniejsze jest to, że proces produkcji podlega kontroli. Dzięki temu  jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zawierają pestycydy lub inne toksyczne substancje.

Istnieje siedem podstawowych oznaczeń akceptowanych przez Ministerstwo Rolnictwa . Dzielą się na dwie kategorie: przyznawane przez UE oraz Krajowe. Wybaczcie, ale pomijam te dotyczące mięsa…

 

W Unii Europejskiej ochronie podlegają cztery kategorie produktów:

1. Chroniona Nazwa Pochodzenia – są to produkty, na jakość których wpływa głównie miejsce pochodzenia. Związany jest z tym klimat, jakość gleby, szczególne warunki geograficzne.

W Polsce należą do nich:

– bryndza podhalańska

– oscypek

– redykołka

– wiśnia nadwiślanka

– podkarpacki miód spadziowy

– karp zatorski

– fasola wrzawska

– miód z Sejneńszczyny/Łoździejszczyzny/Seinų/Lazdijų krašto medus (wniosek transgraniczny złożony wspólnie z Litwą)

– fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca/fasola z Doliny Dunajca

 

2. Chronione Oznaczenie Geograficzne – oznaczenie to gwarantuje, że minimum jedna faza produkcji została wykona w określonym regionie. Dlaczego przynajmniej jedna faza?  Przykładem może być miód pozyskiwany w Borach Dolnośląskich. Produkowany jest przez pszczoły, które nie mają ograniczeń terytorialnych.

W Polsce należą do nich:

– miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich

– rogal świętomarciński

– wielkopolski ser smażony

– andruty kaliskie

– truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna

– fasola korczyńska

– miód kurpiowski

– kiełbasa lisiecka

– suska sechlońska

– obwarzanek krakowski

– jabłka łąckie, śliwka szydłowska

– chleb prądnicki

– miód drahimski

– jabłka grójeckie

– kołocz śląski/kołacz śląski

– ser koryciński swojski

– jagnięcina podhalańska

 

3. Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – tym znakiem opatrzone są bardzo unikalne produkty, które mają minimum 30-letnią tradycję wytwarzania. Wszystko, co jest z nimi związane (składniki, sposób wytwarzania) również musi być tradycyjne.

W Polsce należą do nich:

– staropolskie miody pitne – półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak

– olej rydzowy

– pierekaczewnik

– kiełbasa jałowcowa

– kiełbasa myśliwska

– kabanosy


Źródło grafiki: https://www.wrp.pl/inspekcja-handlowa-kontroluje-produkty-chronione/

 

4. Żywność ekologiczna – „jest to system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej, w którym do ochrony roślin aktywizowane są procesy przyrodnicze. W produkcji rolniczej wykorzystuje się naturalne nawozy oraz metody biologiczne i mechaniczne. Wykluczone jest stosowanie syntetycznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin, regulatorów wzrostu, dodatków paszowych i organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Rolnictwo ekologiczne to metoda produkcji przyjazna dla środowiska. Uprawy bez agrochemii i kontrolowane metody wytwarzania produktów przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej, a wytworzona żywność ma wysoką jakość.”

 

Do krajowych Systemów Jakości Żywności należą:

5. Jakość Tradycyjna– są to produkty z min. 50-letnią tradycją produkcyjną.

 

6. Integrowana Produkcja (IP) – „system w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849). „Integrowana Produkcja” to system wymagający stosowania prawidłowo dobranego płodozmianu i agrotechniki, racjonalnego nawożenia, opartego na rzeczywistym zapotrzebowaniu pokarmowym roślin, oraz wykorzystywania w sposób zrównoważony, postępu technicznego i biologicznego w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu, a także zwracania szczególnej uwagi na ochronę środowiska i zdrowie ludzi. Integrowana ochrona roślin polega na stosowaniu różnych metod: biologicznych, agrotechnicznych, fizycznych i chemicznych, pozwalających utrzymać populację chorób, szkodników i chwastów poniżej progów ekonomicznej szkodliwości. Chemiczną ochronę roślin stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, wyznaczanych progami ekonomicznej szkodliwości agrofagów. Ogranicza się ją do stosowania środków ochrony roślin bezpiecznych dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt.”

 

7. Poznaj Dobrą Żywność – oznaczenie to stosowane jest do wysokiej jakości produktów żywieniowych. Znak przyznawany jest na okres max. 3 lat. „Znak jakości Poznaj Dobrą Żywność może zostać przyznany artykułom rolno-spożywczym o wyróżniających się w cechach jakościowych, ze względu na skład surowcowy, cechy mikrobiologiczne i sensoryczne, zawartość składników odżywczych i funkcjonalnych, ilość stosowanych substancji dodatkowych oraz metody przetwarzania i utrwalania. „

Tu znajdziecie listę produktów z tym oznaczeniem http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Poznaj-Dobra-Zywnosc/Program-PDZ-Wyroznieni-Znakiem

 

Oznaczenia stosowane przez organizacje pozarządowe:

8. Oznakowanie żywności bezglutenowej – jedyną jednostką upoważnioną do przyznawania w Polsce oznaczenia bezpiecznej żywności bezglutenowej jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produkty z tym znakiem gwarantują, że w zakupionej żywności nie występuje gluten. Skierowany jest to przede wszystkim do osób borykających się z celiakią. Poniższy symbol jest międzynarodowym oznaczeniem.

9. Żywność Fair Trade –„Sprawiedliwy Handel to partnerstwo handlowe, oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Południa.”

Inne:

10. Bio-Siegel to niemiecki certyfikat rolnictwa ekologicznego. Bardzo często spotykany na produktach ekologicznych dostępnych w Polsce. Posiada takie samo znaczenie jak certyfikat przyznawany przez UE

 

Co do pozostałych należałoby dokładnie sprawdzić ich pochodzenie oraz jednostki uprawnione do certyfikacji.  Czyli przed nami małe dochodzenie…

 

Źródło: http://www.arr.gov.pl/data/00321/systemy_jakosci_zywnosci.pdf

http://www.celiakia.pl/?s=oznaczenia

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/

http://www.fairtrade.org.pl/fairtrade/certyfikacja-i-licencjonowanie/

 

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.