Pyzy ziemniaczane bez glutenu i jaj z nerkowcową śmietaną

Teraz doskonale czuję, z czego wynika tradycyjna kuchnia polska. To, co najpowszechniejsze, najłatwiej dostępne i najtańsze, zawsze będzie dominowało w naszej diecie. U mnie ta zależność wygląda trochę inaczej, gdyż obecnie w moim menu występuje to, co mam na liście bezpiecznych do zjedzenia (baza przygotowana na podstawie testów na nadwrażliwość pokarmową). Mając do dyspozycji ograniczoną ilość produktów, można się skupić na „wyciśnięciu z nich wszystkich soków”. I tak moją ofiarą stał się ziemniak. Fakt, że kocham kartofle, chyba już wszyscy znamy, dlatego dla mnie gotowanie ich,  a w szczególności jedzenie, to czysta przyjemność.

Znam kilka potraw z ziemniakami, które pamiętam jeszcze z czasów rodzinnego domu: kluski śląskie, kopytka, placki ziemniaczane, kugiel no i oczywiście pyzy. Nie wspominając już o tak oczywistych  sposobach przygotowania jak: gotowanie, smażenie , pieczenie, duszenie, zapiekanie. Część przepisów znajdziecie na blogu. Z pewnością jest ich jeszcze więcej i równią się w zależności od regionu. Dajcie proszę znać, jeśli coś pominęłam. Z chęcią zapoznam się z innymi odsłonami ukochanego warzywa.

Rzadko kiedy przykładam uwagę do odmiany ziemniaków, jednak tym razem już po obraniu widziałam, że kolor nie odpowiada temu, które pamiętam z dzieciństwa.  Te były wyjątkowo żółte, o pięknym intensywnym odcieniu. Po ugotowaniu ziemniaki nie były sypkie, ale bardzo mokre. Natomiast starte nie siniały, lecz zachowały swój pierwotny urok.  Kluski po ugotowaniu miały piękny kremowy kolor i smakowały… hmmm określiłabym ten smak jako maślany. Pyszny, delikatny, bardzo subtelny.  Odmiana ziemniaków o których mowa, to Gioconda. Choć pyzy wyjdą z każdego innego rodzaju kartofli, to jednak polecam rozejrzeć się za Giocondą i skosztować ich delikatnej maślanej nuty. Nie polecam natomiast używać ich gotowanych jako dodatek do obiadu. Nie są sypkie, a wręcz wychodzi z nich puree.

Pyzy ziemniaczane bez glutenu i jaj z nerkowcową śmietaną

Składniki (12 sztuk):

– 1 kg ziemniaków ugotowanych

– 1 kg ziemniaków startych na tarce (najdrobniejsze oczka)

– 4 łyżki mąki ryżowej + mąka do obtaczania

– skrobia ziemniaczana ( z tapioki lub kukurydziana)

 

  1. Ugotowane ziemniaki tłuczemy tłuczkiem. Starte ziemniaki wykładamy na gazę i odciskamy wodę.
  2. Łączymy ziemniaki z mąką ryżową, ugniatając je ręką. Ciasto dzielimy na 4 części. Wyjmujemy jedną i w to miejsce wsypujemy skrobię. Wyjętą część ponownie wkładamy do miski. Wszystko dokładnie zagniatamy.
  3. Zagotowujemy wodę w min. 1,5l garnku.
  4. Na początek robimy test. Formujemy jedną pyzę, delikatnie obtaczamy w mące ryżowej i wrzucamy do wrzątku. Po wypłynięciu gotujemy jeszcze kilka minut i wyjmujemy. Jeśli ciasto jest wystarczająco zwarte, gotujemy pozostałe pyzy, jeśli się rozpada, dodajemy więcej skrobi i mąki ryżowej, ponownie zagniatamy i robimy test.

Uwagi:

– jeśli pyzy nie obtoczymy w mące będzie miała nieregularny kształt

 

Śmietana nerkowcowa

– 100 g nerkowców moczonych min. 8 godzin

– sok z 1-2 cytryn

– woda lub dowolne mleko roślinne

– substancja słodząca (opcjonalnie)

Nerkowce odcedzamy i płuczemy. Dodając stopniowo wody/mleka oraz soku z cytryny, blendujemy do uzyskania konsystencji śmietany. Na koniec dosładzamy.

 

Na zdrowie! 🙂

4 Komentarze

  • Joanna
    Opublikowane 2018-11-27 21:30 0Polubienia

    Ścieramy ziemniaki surowe? Czy one ugotuja się w 5 minut?

    • Ewa Ługowska
      Opublikowane 2018-11-28 06:34 0Polubienia

      Cześć Asiu, część gotujemy, a część ścieramy na surowo. Myślę, że 5 min. to za mało, ale jeśli pokroisz na małe kawałki to będą się szybciej gotować.

  • Beata
    Opublikowane 2020-01-15 20:30 0Polubienia

    Cześć 🙂 ile mleka trzeba dodać do nerkowców?

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.