„Sekretne życie drzew”

Las zawsze był dla mnie przestrzenią magiczną i tajemniczą. Z jednej strony się go boję a z drugiej coś mnie do niego ciągnie. Nigdzie tak nie odpoczywam jak w lesie otoczona drzewami ich zapachem, dźwiękiem roślin kołysanych na wietrze i śpiewem ptaków. Czuję, że to jest dla mnie najbardziej naturalne środowisko, które koi i rozumie moje potrzeby.
Lasy, zaopatrują nas w tlen, dlatego są niezbędne do przetrwania naszego gatunku. Zadziwiające, że tak mało o nim wiemy. Pamiętacie jeszcze jak wygląda topola, dereń, jesion, olsza czy leszczyna ? Ci, którzy mają dzieci w szkole podstawowej są pewnie lepiej zorientowani.


Gdy zajrzymy głębiej, okazuje się, że życie drzew jest dużo bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka (jak z resztą z większością istot czy zjawisk na tej ziemi). Peter Wohlleben niemiecki leśnik w książce „Sekretne życie drzew” przybliża ich zwyczaje i codzienne życie. Okazuje się, że drzewa są gatunkiem społecznym. Zawiązują przyjaźnie oraz zakładają rodziny. Komunikują się i pomagają sobie nawzajem. Pan Wohlleben porusza również temat, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej nagłaśniany ze względu na dyskusje toczące się wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. A mianowicie, pisze o znaczeniu lasów pierwotnych, porównując je do lasów młodych, sadzonych przez człowieka. Fascynujące jest jak bardzo się różnią i jak ważne i cenne są stare lasy.

Żeby jeszcze bardziej zachęcić Was do przeczytania książki postawie kilka pytań na które jestem przekonana, że nie znacie odpowiedzi. 🙂 Skąd wzięło się powiedzenie „Trzęść się jak osika.” i dlaczego właściwie osiki się trzęsą? Czy dzięcioł faktycznie jest lekarzem drzew, czy to tylko pogłoski? Pod jakim drzewem najlepiej ustawić ławeczkę w ogrodzie, żeby ochronić się przed żarłocznymi komarami? Dlaczego drzewa zrzucają liście? Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszam do lektury, która przybliży Wam sekrety z życia drzew i zabierze w magiczny świat, którego nie widać gołym okiem.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.