„Sekretne życie drzew”

Las zawsze był dla mnie przestrzenią magiczną i tajemniczą. Z jednej strony się go boję a z drugiej coś mnie do niego ciągnie. Nigdzie tak nie odpoczywam jak w lesie otoczona drzewami ich zapachem, dźwiękiem roślin kołysanych na wietrze i śpiewem ptaków. Czuję, że to jest dla mnie najbardziej naturalne środowisko, które koi i rozumie moje potrzeby.
Lasy, zaopatrują nas w tlen, dlatego są niezbędne do przetrwania naszego gatunku. Zadziwiające, że tak mało o nim wiemy. Pamiętacie jeszcze jak wygląda topola, dereń, jesion, olsza czy leszczyna ? Ci, którzy mają dzieci w szkole podstawowej są pewnie lepiej zorientowani.


Gdy zajrzymy głębiej, okazuje się, że życie drzew jest dużo bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka (jak z resztą z większością istot czy zjawisk na tej ziemi). Peter Wohlleben niemiecki leśnik w książce „Sekretne życie drzew” przybliża ich zwyczaje i codzienne życie. Okazuje się, że drzewa są gatunkiem społecznym. Zawiązują przyjaźnie oraz zakładają rodziny. Komunikują się i pomagają sobie nawzajem. Pan Wohlleben porusza również temat, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej nagłaśniany ze względu na dyskusje toczące się wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. A mianowicie, pisze o znaczeniu lasów pierwotnych, porównując je do lasów młodych, sadzonych przez człowieka. Fascynujące jest jak bardzo się różnią i jak ważne i cenne są stare lasy.

Żeby jeszcze bardziej zachęcić Was do przeczytania książki postawie kilka pytań na które jestem przekonana, że nie znacie odpowiedzi. 🙂 Skąd wzięło się powiedzenie „Trzęść się jak osika.” i dlaczego właściwie osiki się trzęsą? Czy dzięcioł faktycznie jest lekarzem drzew, czy to tylko pogłoski? Pod jakim drzewem najlepiej ustawić ławeczkę w ogrodzie, żeby ochronić się przed żarłocznymi komarami? Dlaczego drzewa zrzucają liście? Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszam do lektury, która przybliży Wam sekrety z życia drzew i zabierze w magiczny świat, którego nie widać gołym okiem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.