Strażniczka Mądrości_Cykl 13 Pierwotnych Matek Klanowych

Strażniczka Mądrości to druga z Matek Klanowych. Jej miesiąc to luty, kolor szary.
Legendę o Strażniczce Mądrości czytałam po raz trzeci. Za każdym razem jest dla mnie o czymś innym. Tym razem to zbiór wskazówek dotyczący przyjaźni z samym sobą i innymi. Strażniczka Mądrości zwana również Matką Przyjaźni pokazuje drogę jak żyć w zgodzie ze sobą i ludźmi.

 

Pierwszym krokiem do szanowania innych jest szacunek do samej siebie. Nie jesteśmy w stanie dać komuś czegoś, czego sami nie posiadamy. To jest całkiem logiczne. I tu dostajemy konkretne wskazówki.

1. Przypomnij sobie zdarzenia, lekcje i doświadczenia od dnia narodzin, aż do teraz. Wszystkich nauczycieli, których spotkałaś/-łeś w życiu.
2. Wylicz wszystko, czego się nauczyłaś (można sobie to spisać lub zrobić to bardziej symbolicznie). Trochę tego się nazbiera…
3. Przyjmij w sercu wszystkie te lekcje i podziękuj nauczycielom. Musi być to prawdziwa wdzięczność płynąca z głębi, szczera, taka, którą naprawdę poczujesz.
4. Uwolnij przeszłość i otwórz się na nowe doświadczenia.

 

Poprzez akceptację przeszłości: miejsc, doświadczeń, ludzi, lekcji, jakie do tej pory otrzymaliśmy i tego wszystkiego, co sprawiło, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, rozpuszczamy schematy i wzory, w których do tej pory żyliśmy. Daje nam to wolność, „prawo do pełni”, którą osiągnęliśmy oraz możliwość pójścia naprzód, do „spotkania przyszłości”.

 

Strażniczka Mądrości wspomina, że powinniśmy być wdzięczni za wszystkie okazje do rozwoju niezależnie od tego, czy popłynęły z dobrych, czy złych doświadczeń. „Nauczyłam się, że uzdrowienie przychodzi nie do tych, którzy obwiniają doświadczenia życiowe, ale do tych, którzy dziękują za możliwość rozwoju”. Dlatego też uwolnienie przeszłości nie polega na zapomnieniu o niej, ale na jej zaakceptowaniu. Doświadczenia są skarbnicą naszej wiedzy, stanowią naszą wewnętrzną prawdę, którą się kierujemy. Dzięki nim stajemy się mądrzejsi, znamy więcej odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Dzięki tej wiedzy możemy być sami dla siebie drogowskazem, bo cała ta wiedza mieszka w nas. Trzeba tylko nauczyć się po nie sięgać, kierując się miłością i pokorą.

 

Tak samo, jak my postrzegamy świat przez pryzmat naszych doświadczeń, ze swojego „Świętego Punktu Widzenia”, tak samo robią to inni ludzie. Strażniczka Mądrości uczy, że zauważając to podobieństwo oraz inne cechy wspólne takie jak fakt, że w każdym z nas jest miłość, każdy ma marzenia, pragnienia i plany, sprawia, że dużo łatwiej jest szanować drugiego człowieka. „Każda forma życia w Stworzeniu stanowi część całości, ale każda widzi ze swojego własnego Świętego Punktu Widzenia”. Nie ma jednego schematu, jednej właściwej ścieżki życia, każdy ma swoją i każda z nich jest odpowiednia dla danego człowieka. Bez względu na to, co sądzą o tym inni ludzie czy instytucje. Umiejętność rozumienia prawd, innych punktów widzenia, sprawia, że doświadczenia innych ludzi stają się również naszymi doświadczeniami i możemy dodatkowo czerpać z nich mądrość.

 

No i ostatnia nauka płynąca od Strażniczki Mądrości,  którą chciałabym się podzielić… tą można zacząć wdrażać natychmiast. Każdego z nas wypełnia mądrość, ale dzielimy się nią tylko wtedy gdy jesteśmy o nią proszeni. Czyli mówiąc prościej, nie udzielamy rad i nie dajemy wskazówek, jeżeli nikt nas o to nie prosi. „[…] nauczyłam się, że niewypowiedziana mądrość mego serca jest jak rzadki klejnot, który pozwala mi chlubić się tym, że żyję. Nauczyłam się dzielić tą mądrością jedynie, wtedy gdy jestem o to proszona. Nauczyłam się, że wszechświat nie ma tajemnic, ponieważ wszystkie odpowiedzi mieszkają wewnątrz. Osoby poszukujące mądrości mogą sięgnąć do tych sekretów w dowolnym czasie, jeżeli wejdą do środka i poszukają […]”.

 

Żeby nie było tak całkiem poważnie, to jeszcze podzielę się z Wami czymś, co ujęło mnie swoją niewinnością. W książce jednym z bohaterów jest płatek śniegu, który symbolizuje ludzkie marzenia, w okresie letnim jego odpowiednikiem jest kropla wody. Płatki śniegu symbolizują ludzkie marzenia, które roztopione wsiąkają w Ziemię, by następnie mogły się zrealizować. Natomiast rzeki i strumienie symbolizują połączone pragnieniami i uczuciami dzieci Ziemi.

 

 

Źródło: „13 Pierwotnych Matek Klanowych” Jamie Sams

Cytat do zdjęcia: „Kiedy Strażniczka Mądrości przyjęła wszelkie dobro, płynące z każdego zdarzenia w jej życiu, i kiedy z radością uwolniła przeszłość, poprosiła Matkę Ziemię o pozwolenie na wejście do pierwszej groty. Łagodny wiatr zdmuchną liść z drzewa, pod którym stała Matka Klanowa, i przywiał go przed wejście do groty, zachęcając ja by weszła[…] Wzięła głęboki wdech, aby napełnić się manną życia i aby znaleźć wewnętrzną równowagę, i w milczeniu wślizgnęła się do groty”.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.