Święta bez jaj + przepis na wegański majonez

Uwielbiam jaja pod każdą postacią: na twardo, na miękko, jajecznicę, omlet…nie ma znaczenia forma, liczy się treść, czyli jaja. Kiedyś, gdy byłam jeszcze (tylko) wegetarianką, jaja stanowiły znaczną część mojej diety. Z powodu nietolerancji na białko jaja kurzego, musiałam wykluczyć je całkowicie. Zdarza mi się raz na pół roku skubnąć kawałek jajecznicy i to właściwie wszystko. To wykluczenie pokarmowe bolało najbardziej, zwłaszcza że mam stałą dostawę wiejskich jaj od teściowej. A jak wiadomo, tego rodzaju jajka, są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe.

Po odstawieniu jaj poszukiwałam ich zamienników. Na początku chciałam jedynie znaleźć produkt, który zastąpi je pod kątem właściwości, a dopiero niedawno, około rok temu, trafił do mnie również zastępnik smakowy. W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka propozycji, które warto przetestować.

Banany – idealnie nadają się jako baza do ciast. Dzięki nim ciasto jest dobrze wyrośnięte. Najlepiej sprawdzają się banany dojrzałe lub wręcz przejrzałe. Zanim dodacie je do ciasta należy je dokładnie zblendować lub rozgnieść widelcem.

Muffiny na bazie bananów: https://misamocy.pl/czekoladowe-muffiny-ziarnami/

Łupina babki jajowatej – jest to nic innego jak błonnik pokarmowy. Jest składnikiem preparatów wspomagających trawienie typu Colon C. Łupina babki jajowatej pod wpływem wody pęcznieje i wydziela śluz. To właśnie dzięki tym właściwościom zlepia i rozpulchnia. Stosuje ją do wypieku chleba, kotletów i pasztetów warzywnych. Można ją kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, a czasem również w hipermarketach.

 

Chleb z dodatkiem łupiny babki jajowatej: https://misamocy.pl/1397-2/

Mielone siemię lniane – ma bardzo podobne właściwości do łupiny babki. Jednak nie ma, aż tak dobrych właściwości spulchniających. Stosuje się je ze względu na to, że wydziela śluz, który niczym żółtko jaja ułatwia sklejanie. Należy uważać z ilością w szczególności, jeśli chodzi o kotlety i pasztety warzywne, gdyż może sprawić, że cała potrawa będzie miała śluzowatą konsystencję.

 

Kotlety z dodatkiem siemienia lnianego: https://misamocy.pl/pieczone-kotlety-buraka-kaszy-jaglanej-oraz-sosem-koperkowym/

Aquafaba – czyli woda po gotowaniu ciecierzycy (lub woda z puszki ciecierzycy) jest świetną bazą do wypieku biszkoptów. Pieni się dokładnie tak jak białko jaja. Jej smak nie jest zbyt wyrazisty, dlatego można ją dowolnie modyfikować. Z aquafaby robi się również majonez (przepis na końcu wpisu).

Tort z biszkoptem z aquafaby: https://misamocy.pl/tort-cappuccino/

Sól kala-namak – czyli czarna sól. Powszechnie znana jako przyprawa w kuchni indyjskiej. Ma charakterystyczny jajeczny aromat i posmak. Można ją kupić w sklepach z żywnością ekologiczną.

Kotleciki z solą kala namak: https://misamocy.pl/pieczone-kotlety-ziemniakow-bialej-fasoli-typowo-weganskimi-dodatkami/

 

 

W ostatniej książce Lidla „Jedz zdrowiej” można znaleźć propozycję zamienników jajek wraz z ilościami. Nie maiłam jeszcze okazji zbadać czy ilości się sprawdzają, ale jest to bardzo ciekawe i przydatne usystematyzowanie wiedzy.

1 jajko można zastąpić:
– ¼ szklanki musu jabłkowego
– 1 awokado
– 1 łyżką agaru (wegańska żelatyna)
– ½ szklanki jogurtu sojowego
– 1 łyżką aquafaby
– 1 łyżką białka sojowego rozmieszaną z 3 łyżkami wody
– ½ banana
– ½ szklanki tofu silken ( bardzo delikatne tofu do kupienia w sklepach z żywnością ekologiczną)
– 1 łyżką nasion chia rozmieszaną z ⅓ szklanki wody
– 1 łyżką lnu mielonego rozmieszanego z 3 łyżkami wody
– 3 łyżkami masła orzechowego

Aby przekonać się o właściwościach przynajmniej części wspomnianych produktów, polecam wypróbować przepis na majonez, którego bazą jest aquafaba a jajeczny posmak nadaje sól kala namak.

Majonez

Składniki:
– 80 ml aquafaby (woda z puszki ciecierzycy)
– ½ łyżeczki musztarda
– ½ szklanki oleju rzepakowy
– 1 łyżka octu jabłkowego
– 1/3 łyżeczki soli kala namak
– ksylitol do smaku

W wysokim naczyniu ubijamy aquafabę, po chwili dodajemy: ocet, sok z cytryny, sól, ksylitol i musztardę. Mikstura znacznie zwiększy swoją objętość, dlatego przygotujcie dużo większe naczynie. Pod koniec, stopniowo, cienkim strumieniem, wlewamy olej rzepakowy. Ubijamy blenderem, aż powstanie puszysty krem. Doprawiamy do smaku.

Majonez można wykorzystać do sałatki warzywnej.

Warzywa na sałatkę:
– 2 średniej wielkości ziemniaki
– 3 marchewki
– 250 g groszku zielonego mrożonego
– 3 duże kiszone ogórki
– 1 jabłko

Ziemniaki i marchewkę myjemy i gotujemy w skórce. Gdy będą już miękkie wyjmujemy z wody, obieramy i kroimy w kostkę. Zielony groszek gotujemy i odcedzamy. Jabłko i kiszone ogórki kroimy w kostkę. Wszystkie składniki mieszamy.

Majonez dodajemy świeżo przed zjedzeniem sałatki. Najlepiej, żeby podawany był na stół w oddzielnym naczyniu, żeby każdy miał szansę zjeść, gdy będzie jeszcze bardzo puszysty. Po wymieszaniu traci objętość.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.