Szparagi zawijane w bezglutenowe ciasto z pikantnym pomidorowym sosem

Czytałam, że szparagi są dobrym afrodyzjakiem dla kobiet. 😉 Dlatego kochane babki, z tą właśnie informacją, podsuńcie przepis swoim mężczyznom.  Może dadzą się namówić na przygotowanie dla was pysznej kolacji. Lampka czerwonego wytrawnego wina będzie pasowała idealnie!

Faceci, choć często nie chcą się do tego przyznać (wiedzą czym to skutkuje), są doskonałymi kucharzami. Większość najbardziej cenionych szefów kuchni to mężczyźni. Co więcej, kiedyś ten zawód był typowy dla tej płci i kobiety miały spory problem, by dostać się do tego typu pracy. Polecam serial na Netflix „Chef’s Table”, który dodatkowo może zmotywować waszych partnerów.  Bohaterami są głównie mężczyźni, a to, jak mówią o produktach, gotowaniu i pasji zachwyca i zmienia podejście do gotowania.  Życzę powodzenia! 🙂

szparagi w cieście, bezglutenu, zdrowe jedzenie, zdrowe odżywianie zdrowa przekąska, wegańskie przystawki, bezglutenowe przystawki, prosty przepis, przepis na szparagi, pomysł naSzparagi zawijane w bezglutenowe ciasto z pikantnym pomidorowym sosem

Składniki (20 sztuk):

– ½ dojrzałego banana (60 g)

– 75 g mąki owsianej

– 25 g mąki kukurydzianej + mąka do posypania stolnicy

– 50 g skrobi ziemniaczanej

– 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia

– 4 g drożdży suchych (instant)

– 20 g łupiny (łuski) babki jajowatej

– 1 łyżka dowolnego oleju + olej do posmarowania rogalików

– 100 -150 ml mleka roślinnego

– ½ łyżeczki soli (lub więcej, do smaku)

– duży ząbek czosnku

– 20 szparagów

– 2-3 łyżki dowolnego ostrego sosu

– kilka łyżek oleju rzepakowego

 

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wsypujemy suche składniki (mąka, skrobia, drożdże, proszek do pieczenia, babka jajowata) i dokładnie mieszamy.
  2. Wlewamy dobrze zblendowany banan oraz dodajemy stopniowo delikatnie podgrzane mleko. Ciasto wyrabiamy rękami. Konsystencja powinna być zwarta i puszysta.
  3. Z ciasta formujemy kulę, odkładamy do miski, przykrywamy ściereczką oraz odstawiam na godzinę w ciepłe nieprzewiewne miejsce.
  4. W tym czasie myjemy szparagi, odcinamy stwardniałą końcówkę i zalewamy wrzątkiem. Zostawiamy pod przykryciem do czasu aż zmiękną.
  5. Szparagi odcedzamy, wkładamy do naczynia, zalewamy olejem z dodatkiem ząbka czosnku przeciśniętego przez praskę.
  6. Po godzinie jeszcze raz wyrabiamy ciasto rękami, jeśli jest twarde lub sypie się, należy dodać większą ilość delikatnie podgrzanego mleka i dokładnie wyrobić. Ciasto będzie lepiło się do dłoni, dlatego należy umyć ręce i mokrymi uformować kulę.
  7. Ciasto rozwałkowujemy w prostokąt, smarujemy ostrym sosem i dzielimy na 20 równych pasków.
  8. Każdy szparag owijamy ciastem, zaczynając od dołu i układamy na blaszce. Na koniec smarujemy całość olejem (szparag i ciasto). Dzięki temu ciasto się zarumieni, a szparagi nie wyschną.
  9. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C około 20 minut.

 

Uwagi:

Banan najlepiej zblendować z 50 ml mleka. Tak będzie łatwiej.

Sos może farbawać więc w razie potrzeby użyjcie rękawiczek.

Łupinę (łuskę) babki jajowatej najlepiej kupić w sklepie ekologicznym lub przez internet. Jest to błonnik, który pięknie spulchnia ciasto. W razie problemu ze znalezieniem można dodać siemenia lnianego (lnu mielonego).

Na zdrowie! 🙂

1 Komentarz

  • Monika
    Opublikowane 2022-01-30 17:37 0Polubienia

    wygląda rewelacyjnie przepis zapisany i czeka na sezon szparagowy

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.