Wegański sos tzatzyki

Podczas majówki, z pewnością znaczna część Polaków, rozpocznie sezon grillowy. W takich sytuacjach weganie i wegetarianie mają często zagwozdkę, co też można przygotować, w zamian za tradycyjne potrawy. Dlatego wegański sos tzatzyki rozpoczyna cykl wpisów i przepisów na dania i dodatki do grilla. Mam nadzieję, że będą dla Was pomocą i inspiracją na letnie potrawy w gronie znajomych.

Jest wiele ciekawych sposobów na zastąpienie nabiału w diecie. Jednak moim lubionym jest nabiał z nerkowców. Dobrze przyprawiony do złudzenia przypomina smak sera. Można go podawać zarówno na słodko, jak i na ostro. W tym przypadku nadałam mu wytrawną nutę. Z dodatkami smakuje obłędnie, dlatego proponuje nie informować znajomych, tylko zaczekać na ich reakcję. Ciekawa jestem, czy zauważą, że to wegański sos tzatzyki, a nie ten, przygotowywany tradycyjnie, z nabiału.

Ważne jest, by dobrze doprawić sos. To, co podkreśla jego „serowość” to smak kwaśny, dlatego dodajcie tyle soku z cytryny, ile potrzeba do uzyskania twarogowej kwaśności. Z czosnkiem radzę nie przesadzić, są równe jego rodzaje i niektóre bywają bardzo ostre, dlatego najlepiej dodawać go stopniowo. Mleko polecam użyć tłuste, czyli sojowe lub migdałowe. Ryżowe jest raczej jak barwiona woda i może jedynie obniżyć wartość smakową sosu.

Składniki:
– 150g nerkowców moczonych w wodzie przez min 10 godzin
– 1-2 ząbki czosnku
– 150 – 200ml mleka sojowego (lub innego roślinnego)
– sok z 1-2 cytryn
– ½ ogórka wężowego, startego na tarce o drobnych oczkach
– pęczek szczypiorku lub garść koperku
– sól i pieprz do smaku

1. Nerkowce odsączamy, dodajemy mleko, obrany i pokrojony na plastry czosnek, sok z cytryny i blendujemy na gładki krem.
2. Ogórek razem ze skórką ścieramy na tarce, delikatnie odciskamy wodę , szczypiorek lub koperek drobno kroimy, wszystkie składniki dodajemy do „sera” i mieszamy.
3. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem.

Na zdrowie! 🙂

P.S. Podczas odpoczynku  na łonie natury nie zapominajcie o zerwaniu pokrzywy. Z pewnością przyda się jako zdrowsza alternatywa herbaty.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.