Ogórki małosolne

Ogórki małosolne to przepyszne, sezonowe kiszonki idealne do letnich obiadów i kanapek nasyconych obfitością. Nic tak nie pasuje do młodych ziemniaczków, jak pyszne ogóreczki prosto z zalewy.

Ogórki małosolne zna chyba każdy. W Polsce są tradycyjną kiszonką znaną od pokoleń. Aż żal nie skorzystać i nie przygotować słoiczka lub dwóch, by później przez kilka dni, wyciągać je z radością, prosto ze słoika, ociekające aromatycznym sokiem.  Tym bardziej że zrobienie ich jest bardzo prosto, a efekt pojawia się już nawet na drugi dzień.

Najważniejsze w przygotowaniu ogórków małosolnych są oczywiście ogórki. Powinny być świeże, jędrne i dobrze umyte. Ja kupuje swoje w warszawskim gospodarstwie Rysiny i nigdy mnie nie zawiodły!

ogórki małosolne

Charakterystyczny mak ogórków małosolnych nadają przyprawy:

– kwiat kopru

– korzeń i liść chrzanu

– liście dębu, maliny, winogron lub jeżyny (do wyboru)

– czosnek

W ten sam sposób, co ogórki małosolne można przygotować również inne warzywa. Ostatnio skusiłam się na młodą cukinię, patisony i bób. Słoik odstawiłam na dłużej, by dobrze się ukisiły. Jestem bardzo ciekawa efektu. Lubię takie kiszonkowe eksperymenty!

ogórki małosolne patison
ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Składniki na słoik 1l:

– około 10 małych ogórków gruntowych

– 2 liście dębu (maliny, winogron lub jeżyny – do wyboru) – możesz pominąć

– 10 cm korzenia chrzanu

– 1 liść chrzanu

– 6 ząbków czosnku

– ¾ łyżki soli

– około 0,5 l przegotowanej, jeszcze ciepłej wody

  1. Do wyparzonego słoika,  na dno, wkładamy połowę dodatków ( 1 liść dębu, 5 cm korzenia chrzanu, połowę liścia chrzanu, 3 ząbki czosnku).
  2. W słoiku układamy ciasno ogórki, zalewamy osoloną wodą i przykrywamy drugą połową dodatków. Woda powinna przykrywać wszystkie składniki.
  3. Słoik przykrywamy pokrywką (nie zakręcamy) i odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce. Im cieplej, tym ogórki szybciej się ukiszą. Moje gotowe są już na drugi dzień, ale ja ciągle coś gotuję i w mojej kuchni jest super ciepło. 😉

Na zdrowie! 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.