Polifenolowa MISA MOCY z sosem bazyliowym

Polifenolowa Misa Mocy z sosem bazyliowym to kompozycja prosto z natury, gdzie wisienką na torcie jest przepyszna wysokopolifenolowa oliwa z oliwek. Nic tak jak natura nie wspiera naszego zdrowia. Na takich prostych, ale i wysoko odżywczych posiłkach powinno być zbudowane nasze codzienne menu. Zacznij od jednej Misy Mocy dziennie. Nawet się nie spodziewasz, jak szybko odczujesz korzyści!

Od lat zachwycam się oliwami. Kilka lat temu byliśmy na degustacji oliw na Majorce, gdzie uczyliśmy się dostrzegać różnicę w smaku, kolorze oraz poznaliśmy cały proces produkcji. Od tamtej pory dużo świadomiej wybieramy i smakujemy oliwy. Zakup każdej nowej buteleczki jest wydarzeniem w naszej kuchni. To płynne złoto daje nam wiele słonecznej radości oraz sprawia, że każda potrawa nabiera wyrazu. Kromeczka świeżego chleba na zakwasie wymuskanego w oliwie rozpieszcza kubki smakowe oraz karmi duszę i ciało.

8 rzeczy, które musisz wiedzieć o oliwie z oliwek:

  • Termin extra virgin oznacza oliwę z pierwszego tłoczenia. Taka oliwa jest tłoczona na zimno, ma najwięcej składników odżywczych, a także wyrazisty smak i aromat.
  • Poziom kwasowości świadczy o jakości oliwy – im jest on niższy, tym lepszej jakości jest oliwa. Maksymalna kwasowość oliwy extra virgin to 0,8%. Oliwy z oliwek wysokiej jakości mają kwasowość około 0,3–0,4%. Najwyższej jakości oliwy nie przekraczają kwasowości na poziomie 0,15%.
  • Oliwę należy przechowywać w chłodnym miejscu, w butelce z ciemnego szkła, które chroni przed światłem i pozwala zachować cenne właściwości.  
  • Oliwa, podobnie jak np. wino, zawiera nuty smakowe. Może być np.: gorzka, pikantna, o słodkim posmaku, z nutą migdałów. Możesz wyczuć również świeżość kwiatów, owoców, warzyw, liści i trawy.
  • Bardziej wartościowa jest niefiltrowana oliwa z oliwek niż filtrowana. Taka oliwa może być naturalnie mętna.
  • Oliwa z oliwek nadaje się do obróbki termicznej, ale ma stosunkowo niski punkt dymienia. Zależy on od rodzaju oliwy, dlatego najlepiej sprawdzić zalecenia na opakowaniu. Jeśli nie ma ich na etykiecie, to można przyjąć, że bezpieczną temperaturą jest 180 stopni C.
  • Przechowywana w lodówce może zgęstnieć. Jest to naturalny proces. Po ogrzaniu wróci do płynnej konsystencji.  
  • Ogromnym atutem oliwy są występujące w niej polifenole.

Czym są polifenole

Polifenolami nazywane są chemiczne związki organiczne, które naturalnie występują w roślinach. Żywność o wysokim stężeniu polifenoli zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego oraz nowotworów, a także odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Polifenole wykazują również działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, wspierające mikrobiotę jelit oraz regulujące gospodarkę glukozowo-insulinową. Tych korzyści jest tak dużo, że można by wymieniać w nieskończoność. Najpopularniejsze z polifenoli są flawonoidy, które pełnią rolę barwników roślinnych, np. dzięki nim jagody mają fioletowy kolor. 

Wyjątkowo dużą ilość polifenoli znajdziesz w wysokopolifenolowej oliwie z oliwek marki Olini, która powstała z tłoczenia na zimno całych owoców.  Jest to oliwa włoska extra virgin przygotowywana z oliwek Coratina, z późnych zbiorów – na przełomie grudnia i stycznia.  Tłoczona jest na zimno zaraz po zbiorach i w miejscu zbiorów.

Przebadali ją naukowcy z Instytutu Technologii i Analizy Żywności Politechniki Łódzkiej i zyskała status suplementu! Tak właśnie powinna wyglądać suplementacja – prosto z natury. Zalecana dzienna porcja oliwy wysokopolifenolowej to 2 łyżki (około 22 ml). Jej kwasowość jest bardzo niska – 0,12% – oznacza to, że jest najwyższej jakości.

Cudowne są podróże, gdzie przewodnikiem są kubki smakowe. Dobra wiadomość jest taka, że na taką podróż można się wybrać, nie wychodząc z domu. We własnej kuchni możesz posmakować pysznej oliwy z Hiszpanii, Grecji, Włoch i Chorwacji. Doświadczanie tej różnorodności jest piękną przygodą pełną wrażeń i zachwytów.

Polifenolowa MISA MOCY z sosem bazyliowym

Składniki na 2 porcje:

– solidna garść rukoli

– główka sałaty rzymskiej mini

– 14 pomidorków koktajlowych

– 10 rzodkiewek

– 14 winogron

– 2 łyżki nasion słonecznika

Sos:

– solidna garść bazylii

– 44 g wysokopolifenolowej oliwy z oliwek Olini

– ½ ząbka czosnku

– sok z ½ cytryny

– 1 świeży daktyl lub 2 suszone

– ½ łyżeczki soli

– około 2 łyżki wody do zblendowania

Wykonanie:

  1. Zrób sos. Składniki pokrój na mniejsze kawałki i zblenduj na gładko.
  2. Sałatę rzymską porwij na mniejsze części i razem z rukolą wrzuć do dużej misy.  Dodaj sos i wymieszaj. Możesz zrobić to łyżką, ale delikatny masaż dłońmi sprawi, że sos rozpłynie się równomiernie po każdym listu i sałatka będzie jeszcze smaczniejsza.
  3. Na wierzch wrzuć przekrojone na pół: rzodkiewkę, pomidorki i winogrona. Posyp nasionami słonecznika.

Na zdrowie!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.