Domowy serek jagodowy na bazie nerkowców

Połyskujące w słońcu i skąpane w rosie zwiastują rozpoczęcie lata i ponad dwu miesięcy wakacji. (Pozazdrościć tym, którzy mogą sobie na taki luksus pozwolić). Jagody to jeden z niewielu owoców, który rośnie jedynie dziko. Nigdy nie słyszałam o plantacjach i hodowlach. Naturalne, ekologiczne rosną pod czujną opieką drzew. Ścigają się z paprociami, walcząc o dostęp do słońca, którego nielicznie promienie są w stanie przebić się przez ciasno ułożone korony drzew. Ich zbiór wymaga dużo cierpliwości i sprawnych rąk. Każdy pojedynczy owoc musi zostać zerwany. Widząc ilość, która znajduje się w kilogramie, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wiele pracy trzeba wykonać, by uzbierał się nawet najmniejszy pojemniczek. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy zbierali po kilka litrów jagód dziennie. O ile uwielbiam spędzać czas w lesie, o tyle nie jestem fanką tak precyzyjnych zajęć i choć zdarzało mi się zbierać jagody, to zazwyczaj na litrze się kończyło. Zbiory lądowały później w pierogach, które polane gęstą śmietaną i posypane grubą warstwą cukru smakowały bajecznie.

Jagody kryją w sobie wiele dobrodziejstw. Chyba każdy wie, że są zdrowe na oczy. :) Poza tym są bardzo silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu niszczą wolne rodniki. Zawierają minerały: selen, cynk, miedź, mangan oraz witaminy: C, A, B, PP. Można z nich robić zarówno przetwory, jak i dodawać do ciast, ale najlepiej smakują na surowo. Do tego słodkie nerkowce i sok z cytryny. Doskonały zestaw na każdą porę dnia. Serek można zjeść jako deser, przekąskę lub śniadanie. Trzeba jedynie pamiętać, żeby mieć ze sobą szczoteczkę do zębów, bo jak wiadomo, barwią na fioletowo i mało kto odważy się zjeść je w towarzystwie.

Domowy serek jagodowy na bazie nerkowców

Składniki (2 porcje):

– 100 g nerkowców moczonych min. 8 godzin
– 100 g jagód (pamiętajcie o umyciu!)
– 100 ml mleka roślinnego
– sok z ½ – 1 cytryny
– syrop daktylowy do smaku
– owoce oraz świeże zioła do ozdoby

Nerkowce odcedzamy i blendujemy z pozostałymi składnikami. Przelewamy w naczynka, ozdabiamy owocami oraz świeżymi ziołami.

Na zdrowie! 🙂

2 Komentarze

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.