Sushi kanapka

Algi morskie zawierają minerały występujące w morzu i to w bardzo dobrze przyswajalnej formie.  Ze względu na swoje właściwości zaliczane są do grona superfoods.  Algi morskie posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, D oraz minerały takie jak: miedź, cynk, brom, żelazo, jod, mangan, wapń, magnez. Wspomagają odtruwanie organizmu, działają przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Te, które użyjemy do owinięcia  kanapki to popularne w kuchni japońskiej Nori – stosuje się je do robienia sushi.

 

Składniki (6 sztuk):

-200g ryżu do sushi

-6 listków nori

-6 łyżek octu do sushi

-250ml wody

– ½ papryki czerwonej

– ½ papryki żółtej

– ½ papryki zielonej

– ½ dojrzałego awokado

– kawałek czerwonej kapusty

-liście szpinaku  (około 54 sztuk)

-bambusowa mata

 

  1. Ryż dokładnie płuczemy, zalewamy zimną wodą i gotujemy do miękkości (około 15 minut) na wolnym ogniu, następnie odstawiamy pod przykryciem, żeby wchłoną całą wodę. Po ugotowaniu dodajemy ocet do sushi i dokładnie mieszamy.
  2. Paprykę i kapustę kroimy w cienkie paski, awokado kroimy w grubsze belki.
  3. Na bambusową matę do sushi kładziemy liść nori, na którym wilgotną dłonią rozprowadzamy ryż, jednocześnie go ugniatając. Ryż musi być rozprowadzony równomiernie. Zastawiamy jedynie około 1 cm wolnego miejsca na końcu, za pomocą którego skleimy rolkę.
  4. Gdy ryż będzie już równomiernie rozprowadzony i dokładnie ugnieciony możemy nałożyć na środek warzywa. Również ważne jest, by zrobić to równo na całej szerokości. Warzywa powinny być ułożone jak najbliżej siebie.
  5. Przy użyciu maty jak najciaśniej zwijamy rolkę. Na końcu sklejając ją niezagospodarowanym paskiem nori.

 

Takie kanapki najbardziej smakują na świeżo. Można je zabrać również na drugi dzień do pracy/ szkoły na lunch, ale trzeba pamiętać, by przechowywać je w lodówce i odpowiednio zapakować.

Smakują wyśmienicie maczane w sosie sojowym oraz z marynowanym imbirem.

 

Na zdrowie! 🙂

Źródło: Beata Cieślowska, patrycja Cieślowska „Superfoods czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej”  Wyd. SBM, Warszawa 2016

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.