Zanim dojdziemy do perfekcji, najpierw musimy popełnić kilka (lub wiele) błędów. Nikt nie urodził się Einsteinem. Tak samo jak w życiu jest również w kuchni. Tym bardziej, jeśli chodzi o całkiem nowy nurt, jakim jest kuchnia wegańska, bezglutenowa. Nowe składniki, nowe przepisy i smaki. Nawet dla doświadczonych kucharek/kucharzy często stanowi to wyzwanie. Ciasto bez jajek i nabiału? Czy jest to możliwe? Coraz więcej osób przekonuje się, że można tego dokonać i wprowadzić na co dzień zamienniki tych pozornie niezastąpionych składników. A A co najważniejsze jeść smacznie i zdrowo.
Skład tradycyjnych wypieków można zmodyfikować tak, by nie zawierał alergenów. W szarlotce zamiennikiem jaj są banany, mleko roślinne zastępuje mleko krowie, mieszanka mąk bezglutenowych mąkę pszenną.
Zapraszam na pyszną, wegańską, bezglutenową, pachnącą cynamonem szarlotkę.
Szarlotka z kruszonką
Składniki:
– 5 średnich jabłek
– 2 łyżki cynamonu
– 2 banany
– 100 g mąki ryżowej
– 100 g mąki owsianej bezglutenowej
– 60 g skrobi ziemniaczanej
– 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
– 2 łyżki syropu daktylowego lub syropu z agawy
– 50 g wiórek kokosowych (opcjonalnie)
– mleko roślinne (opcjonalnie)
– cukier puder z ksylitolu do posypania
- Jabłka obieramy, kroimy w plastry i podsmażamy, na odrobinie wody, aż puszczą sok. Odlewamy wodę (można ją wypić), dodajemy cynamon i dokładnie mieszamy. Jeśli wasze jabłka są bardzo wodniste, można dodać wiórek kokosowych, żeby wsiąkała w nie woda podczas pieczenia.
- Banany blendujemy na gładki mus. Dodajemy mąkę ryżową, owsianą, skrobię, proszek do pieczenia, syrop daktylowy i zagniatamy ciasto. Jeżeli ciasto się nie klei lub jest bardzo twarde, dodajemy odrobinę mleka.
- ⅔ ciasta ścieramy na tarce o grubych oczkach i wysypujemy na spód blaszki (o wymiarach 16 – 23 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Delikatnie ugniatamy. Pieczemy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Pozostałą część wkładamy do zamrażalnika.
- Na podpieczony spód wykładamy przygotowane wcześniej jabłka z cynamonem.
- Na wierzch ścieramy resztę ciasta. Wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze około 40 minut.
- Gdy ciasto wystygnie, posypujemy cukrem pudrem z ksylitolu.
Ciasto kroimy po wystygnięciu (o ile zdołacie się powstrzymać przed zjedzeniem go na ciepło).
Na zdrowie! 🙂
12 Komentarze
Renia
Witam, dzisiaj zrobiłam szarlotkę z Pani przrpisu. Wszystko zrobiłam wg instrukcji i ciasto wyszło suche. Nie wiem co mogło pójść nie tak
Ewa Ługowska
Witam serdecznie 🙂 Każdemu zawsze wychodzi inaczej. Wiem to z warsztatów, gdzie używamy jednego przepisu i tych samych składników. Mimo to ciasto każdego z uczestników jest inne. Dlaczego? Bo każdy z nas jest inny. 🙂 Żeby móc merytorycznie odpowiedzieć na Pani pytanie musiałabym zobaczyć jak Pani przygotowuje ciasto. Różnica może być również w piekarniku lub składnikach, które często bardzo się różnią w zależności od producenta. 🙂 Może również to ,co dla Pani znaczy „suche” dla mnie jest ok. W zależności do czego porównujemy i jakie mamy oczekiwania. Pozdrawiam. 🙂
Karolina
Czy można czymś zastąpić banany ?
Ewa Ługowska
Można spróbować dodać oleju kokosowego zamiast bananów. :))
Bożena
Man nietolerancję na banany i kokosa w takim razie co jeszcze może zastąpić banany.
Ewa Ługowska
Ładny komplecik. 🙂 Możesz sprawdzić jak wyjdzie na mango, ale nie robiłam testów więc to eksperyment. 😉 Daj znać jak wyszło. :))
Seito
Czy można dać zmielone płatki owsiane zamiast maki owsianej? Lub inną mąkę? I jaki rodzaj jabłek najlepiej? Szara reneta czy jeszcze jakieś?
Ewa Ługowska
Cześć! Podobno szara reneta jest najlepsza, ale ja używam każdego rodzaju. 😉 Można zrobić z mielonych płatków owsianych. Na zdrowie! 🙂
Anna
Witam, czym można zastąpić mąkę różową?
Ewa Ługowska
Spróbuj gryczaną. 🙂
Milu
Czym można zastąpić mąkę owsianą?
Ewa Ługowska
Przetestuj mąkę, którą masz/możesz. Tylko nie może być to skrobia.