Wytrawna komosianka szparagowa

Wytrawna komosianka szparagowa to moja odpowiedz na popularne risotto. Odrobinę je przypomina, ale ma nad nim znaczącą przewagę. Moją wersję robi się znacznie szybciej, ma więcej białka oraz jest bogatsza w takie składniki odżywcze jak: żelazo, magnez, fosfor, potas oraz wiele innych.

Komosa ryżowa, znana także jako quinoa, to roślina uprawna pochodząca z Ameryki Południowej. Jest uważana za „pseudozboże” ze względu na swoje podobieństwo w zastosowaniu do zbóż, ale botanicznie nie należy do rodziny traw, jak tradycyjne zboża. Quinoa jest bogata w białko, błonnik i wiele składników odżywczych, co czyni ją popularnym składnikiem w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Komosa ryżowa w ostatnich latach zyskała na popularności. Trudno się dziwić, bo jest pyszna! Uprawiana już od ponad 5000 lat przez starożytnych Inków w regionie Andów w Ameryce Południowej. Była uważana za „ziarno królewskie” i ceniona za swoje właściwości odżywcze. Występuje w różnych kolorach, takich jak biały, czerwony, czarny i mieszany. Każdy kolor ma nieco inny smak i teksturę, co pozwala na zróżnicowane wykorzystanie w kuchni. Ponadto jest świetnym źródłem białka!

Ze względu na brak glutenu, komosa ryżowa jest idealną alternatywą dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią. Może być stosowana jako składnik wypieków, dań głównych lub sałatek. Jest niezwykle wszechstronna w kuchni i może być wykorzystywana jako składnik dań gorących, sałatek, zup, a nawet deserów. Jej lekko orzechowy smak sprawia, że pasuje do wielu potraw i jest łatwa w przygotowaniu.

Przed ugotowaniem można ją lekko skiełkować, by aktywować roślinę. Najbardziej ze wszystkich rodzajów lubię białą za jej delikatną strukturę. Zachwycają mnie jej organoleptyczne właściwości. Jedzenie jej jest wielką przyjemnością dla wszystkich zmysłów.

Wytrawna komosianka szparagowa

Składniki na 2 duże porcje:

– 200 g białej komosy ryżowej

– pęczek szparagów

– 30 g oliwy z oliwek

– 4 ząbki czosnku

– garść świeżych ziół np. oregano, bazylia, szałwia (do komosianki i do ozdoby)

– skórka z 1 ekologicznej cytryny

– sól i pieprz do smaku

– woda (opcjonalnie)

Wegańska śmietana:

– odcięte końcówki szparagów

– 70 g nerkowców (zalej wrzątkiem i odstaw na godzinę)

– sok z 1 cytryny

– garść świeżych ziół np. oregano, bazylia, szałwia

– 1/2 łyżeczki soli

– woda do zblendowania

Wykonanie:

  1. Komosę ugotuj w wodzie w proporcji 1:1.
  2. Cytrynę sparz i zetrzyj skórkę. Nerkowce odlej i wypłucz. Odetnij końcówki szparagów i odłóż (przydadzą się do śmietany). Łodyżki posiekaj na grube krążki, a kwiaty pozostaw w całości.
  3. Zrób śmietanę. Do małego pojemnika blendera wrzuć poszatkowane końcówki szparagów (te odłożone) oraz pozostałe składniki. Dodaj tyle wody by możliwe było zblendowanie na gładko.
  4. W garnku, na oliwie z oliwek, podsmaż delikatnie zioła i czosnek. Dodaj szparagi, odrobinę soli i smaż na średnim ogniu 5 minut. Dodaj ugotowaną komosę i wymieszaj.
  5. Na koniec dodaj śmietanę, skórkę z cytryny, dopraw solą i pieprzem oraz dokładnie wymieszaj. Jeśli komosianka jest za gęsta możesz dodać wodę.
  6. Rozłóż do mis, posyp pieprzem i ziołami.

Uwagi:

Ścieraj skórkę wyłącznie z cytryn ekologicznych

Nerkowce możesz namoczyć również w zimnej wodzie 8 godzin. Po namoczeniu dokładnie wypłucz.

Komosę możesz wcześniej namoczyć w zimnej wodzie 8 godzin lub przynajmniej 1 godzinę przed gotowaniem. Po namoczeniu dokładnie wypłucz.

Zobacz również przepis na indyjską dhokle szparagową oraz szparagi z kimchi mayo.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.