Kobiecość oczami mężczyzn, czyli jak nas widzą faceci

Rok temu o kobiecości pisały kobiety (https://misamocy.pl/byc-kobieta/), tym razem postanowiłam zapytać o nią mężczyzn.  Zdefiniowanie czegoś tak nieuchwytnego nie jest łatwym zadaniem, dlatego jestem bardzo dumna z panów, którzy zgodzili się podjąć próbę. Niesamowite jest,  jak różne są ich odczucia i sposób postrzegania kobiet. Panowie dostrzegli kilkadziesiąt cech opisujących kobiecość. Podeszli do tematu bardzo holistycznie zahaczając o wszystkie sfery życia. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Drogie Panie w Dniu Kobiet doceńmy również naszych mężczyzn, gdyż muza nie istnieje bez artysty. Zapraszam do lektury. Niech to będzie prezent z okazji naszego święta.

 

Adam – młody inżynier elektrotechniki, spełniający się w budownictwie naturalnym i wegańskiej kuchni. Kocha drewno i klasyczną motoryzację. Zafascynowany Matką Naturą i psychologią, poszukujący równowagi wewnętrznej.

„Kobiecość…A cóż to takiego?
Odpowiedź na to pytanie można dowolnie upraszczać lub komplikować, zależnie od potrzeby czy kontekstu. Może to być czerwona obcisła sukienka i wysokie obcasy, by za chwilę zmienić się w zabawę z dzieckiem w piaskownicy. W jednej chwili jest babcią żegnającą swojego męża na cmentarzu, a za moment okrzykiem rozkoszy w sypialni (A może w kuchni, w przedpokoju, na plaży czy w windzie?) Jest wygłupami podczas remontu mieszkania oraz powagą podczas zawierania umowy biznesowej. Kobiecość to wir. Dzikość i nieobliczalność.
Ma bardzo wiele oblicz, jest niesamowicie różnorodna i zmienna. Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny szczegół, który według mnie jest zbyt często pomijany. To od nas, mężczyzn, w dużej mierze zależy, czy będziemy mieć u boku (lub po prostu w swoim otoczeniu) kobiety prawdziwe. Jeśli pozwolimy na to, by nasza ukochana poświęciła się całkowicie opiece nad domem, dziećmi, by płaciła rachunki i chodziła na wywiadówki, nie mając czasu, by zadbać o siebie, by spotkać się z przyjaciółmi, by iść do kosmetyczki i na zakupy, albo po prostu zwyczajnie odpocząć, to nigdy prawdziwej kobiecości nie ujrzymy.
Niestety taka sytuacja jest bardzo powszechna, wręcz przerażająco akceptowalna.
Pamiętajmy, by wielbić kobiety, pomagać im w trudach oraz osłaniać je własnym ciałem w chwili zagrożenia. Jeśli my będziemy prawdziwymi mężczyznami, zapewnimy dostatek męskiej energii, damy tym samym szansę kobietom by ukazały nam to, co mają w sobie najpiękniejsze. Jestem pewien, że każda kobieta z ogromną przyjemnością tę szansę wykorzysta”.

 

Michał Vasquez Plewniak- entuzjasta oraz fan kreatywnego i świadomego stylu życia. Prowadzi blog www.eachoneteachone.pl

„Kobiecość, dla mnie jako faceta, to na pewno coś więcej niż tylko płeć. Kobiecość oraz jej energia to przede wszystkim równowaga dla energii męskiej, czyli wypośrodkowanie pomiędzy siłą fizyczną typową dla męskiego pierwiastka a mocą empatii charakterystyczną dla kobiet. Pojęcia typu słaba płeć, dla mnie kompletnie nie istnieją, ponieważ płeć jako taka nie ma tutaj nic do czynienia. Kobieca moc nie tylko równoważy, ale również naucza, jak posługiwać się emocjami oraz dlaczego warto je wyrażać. W męskim świecie ten aspekt został zepchnięty na margines, dlatego bez energii kobiecości ciężko byłoby się mężczyznom „odprogramować” z uwarunkowań, jakie wtłoczyło w nas społeczeństwo. Energia kobiecości to tak naprawdę energia Stwórcza, ponieważ kobiety są matkami tak, jak nasza planeta jest Matką Ziemią, dlatego bez energii kobiecości nie ma życia na Ziemi”.

 

Adrian – zapalony sportowiec, miłośnik CrossFit-u, dyrektor sprzedaży, świeżo upieczony tatuś

„Kobiecość to bardzo pojemne słowo, które każdy z nas, mężczyzn zdefiniuje inaczej. Moje pierwsze skojarzenia z tym słowem to delikatność, wrażliwość i piękno. Wiem, wszystkie trzy skojarzenia są bardzo ogólne, ale tak właśnie jest z kobietą i jej postrzeganiem. Delikatność kobiety objawia się w różnych postaciach, podobnie jak jej wrażliwość i piękno. To czyni, moim zdaniem, każdą z kobiet bardzo wyjątkową”.

 

Piotr Tyszewski- dietetyk, witarianin. Szczególną uwagę poświęca trawie jęczmiennej, uprawiając ją i zgłębiając jej prozdrowotne działanie

„Delikatność i łagodność są w moim odczuciu esencją kobiecości. W dzisiejszym zabieganym świecie, który próbuje nas zmusić do ciągłej rywalizacji, walki i pędu, pielęgnowanie tych cech wymaga dużej siły i odwagi. Kto, jeśli nie Kobiety, może nauczyć ten świat miłości? Kto inny może pokazać, że nasza prawdziwa moc zawarta jest w naszych sercach i poczuciu jedności?
Kochane Kobiety, my, mężczyźni, często toczymy walkę z własnym ego i zdarza nam się te bitwy przegrywać. Tylko kobieta jest w stanie obudzić w mężczyźnie prawdziwą, szlachetną i kochającą męskość. Od Was i Waszej Kobiecości zależy przyszłość Matki Ziemi i wszystkich Jej dzieci.
Ściskam Was mocno w ten wyjątkowy dla Was dzień ”.

 

Krzysiek – team manager w branży farmaceutycznej. Urodzony w Polsce B, mieszka w Warszawie od 17. lat, a ze stałym partnerem od prawie dziesięciu

„Kobiecość to wytrwałość mojej Matki, która wychowała samotnie czwórkę małych dzieci. To poświęcenie Édith Piaf, która mimo bólu i ciężkiej choroby wychodziła na scenę i śpiewała. To dobroć Janiny Ochojskiej i jej nieustanna chęć niesienia pomocy, mimo przeciwności losu. Tak – Kobiecość to wielka siła, którą każda z Was ma w sobie.”

 

Dawid Sokołowski – lider zwyczajny.pl – jedzeniowej aplikacji społecznościowej do umawiania się na wspólne posiłki, futurysta, interdyscyplinarny umysł

„Mam dużą obawę przed definiowaniem kobiecości i nadawaniem ram. Może dlatego, że z mojej perspektywy ważnym aspektem kobiecości jest właśnie wymykanie się definicjom i ramom. Bycie niejednoznaczną, różną, o wielu twarzach. Fascynuje mnie w kobietach, że potrafią pogodzić w sobie tak wiele różnych i wydawałoby się sprzecznych emocji, ról, funkcji, doświadczeń czy przekonań. Myślę, że wynika to z głębi natury kobiety, czyli głębokiego kontaktu z życiem jako takim, głębokim kontaktem ze sobą – z tym, co znaczy być człowiekiem. Kobieta to głębia – podoba mi się ta myśl. Łączenie smutku i radości, strachu i zaufania, delikatności i mocy, życia i śmierci, wiedzy i niewiedzy. Głęboko mnie to fascynuje i z uważnością się tego uczę. Czuję, jakbym stawał się dzięki temu bardziej sobą – bardziej ludzki. Mam w ogóle takie przekonanie, że kobiety odpowiadają za prowadzenie ludzkości w głąb siebie, odkrywanie co znaczy być człowiekiem i jaki mamy w sobie potencjał. W tym sensie widzę swoją rolę jako pomocniczą i bardzo cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Od zawsze kobiety były dla mnie przewodniczkami jak doświadczać, odpoczywać, regenerować się, kochać, akceptować, ufać, marzyć, brać i dawać, być, przeżywać, bać się i znajdować odwagę, przemieniać się, odpuszczać. Czuję ogromne szczęście, jak hojnie zostałem w życiu obdarowany przez kobiety. Wiele kobiet zaufało mi, zawierzając mi swoją miłość, uwagę, marzenia, wrażliwość i emocje. Czuję, że w pewnym sensie jestem tego produktem. Nie zawsze potrafiłem uszanować to, co dostałem i spełnić pokładane we mnie nadzieje. Jednak to świadomość tego, co od kobiet dostałem i ich wiara we mnie, dają mi ogromną ciągłą moc do działania niezależnie od przeciwności.”

 

Amin – zawodowy aktor, raper (pseudonim „I’m in”), właściciel Warsaw Center Hostel Lux oraz przestrzeni eventowej i produkcyjnej „City Hall” i studia nagraniowego w Warszawie

„Kobiecość jest czyś nienamacalnym, dlatego niełatwo uprościć to pojęcie do jednej uniwersalnej reguły, czy myśli. Dla jednych może to być matczyność, opiekuńczość, dla innych kokieteria, poczucie stylu, lub delikatność i inteligencja. Z naszego męskiego punktu widzenia – czym innym mogłaby być kobiecość, jeśli nie „rzeczą”, która najbardziej przyciąga uwagę naszej jakże odmiennej płci. Jeśli miałbym spróbować sprowadzić do ogólnej „własnej” reguły, to za kobiecością przemówiłyby do mnie, szczególnie takie cechy jak: pewność siebie, ta zawsze skupia uwagę, subtelność, którą żaden facet nie został i nigdy nie zostanie obdarowany przez Boga, elegancja, takt i inteligencja. Silne kobiety w szczególności emanują kobiecością. Stąd – kobiecość trudną jest. Jakże wielu mężczyzn boi się silnych kobiet, nietrudno też zauważyć ambicje silnych kobiet, poszukujących jeszcze silniejszych mężczyzn. Wymagania nie ułatwiają życia, szczególnie w świecie, w którym wszystko jest powierzchowne, włącznie z social medialną reklamą, będąca naszą współczesną wizytówką. To kobiety są muzami, to one zasługują na adoracje i wciąż o nich pisane będą wiersze, proza, blogi i teksty piosenek. A każda z muz jest przejawem absolutu kobiecości, który każda z kobiet ma naturalnie w sobie.”

 

Grzegorz – inżynier, manager, miłośnik kawy i muzyki

„Kobiecość to rodzaj wewnętrznej wrażliwości na otoczenie. Mocno zaznaczone wewnątrz własnej świadomości poczucie siły i delikatności. To umiejętność życia z emocjami i akceptowanie ich. Kobiecość to otwartość na własną wrażliwość, a także pozwolenie sobie na słabości. Kobiecość to subtelność w okazywaniu przewagi, ale też zdolność do agresji w sytuacji zagrożenia.”

 

Paweł dziennikarz, rysownik komiksów, pesymista

„Latka mijają, a ja obserwuję z boku, jak zmienia się konstrukt kobiecości, akceptowanej w patriarchalnym społeczeństwie. Kobiecość z mojego punktu widzenia stała się polem bitwy nie tylko w Polsce, ale i na świecie – argumentem w kłótni o światopogląd, nową jakość relacji międzyludzkich, w których jedna ze stron nie traktuje drugiej, jako tej słabszej i nie stara się jej wykorzystać. Kobiecość dla mnie to umiejętność walki w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn o prawo do równego traktowania, o dostęp do antykoncepcji, do pigułki „dzień po” itd. Kobiecość to też wytrwałość i wytrzymałość, bo jeszcze długa droga przez nami, by wzajemny szacunek i chęć pomocy był czymś tak naturalnym, jak oddychanie. Ale to także odnajdywanie się w tych nowych rolach, gdzie kobieta nie jest żywą ozdobą, przyspawaną do kuchni lub kojca z berbeciem – a równym partnerem w dyskusji o tym, jak sprawić, by ten świat przestał być takim ściekiem.”

 

Maciej Siejka – przedsiębiorca, właściciel marki Massi.pl, ojciec trzech synów

  • Kobiecość to codzienny uśmiech, który daje wiele radości i energii swoim najbliższym
  • Kobiecość to odnalezienie się w 2018 roku w roli matki, żony, babci, partnerki, kochanki…
  • Kobiecość to bycie sobą i niezatracanie siebie w codziennych trendach
  • Kobiecość to „to coś”za co po prostu was kochamy!!

„Jako ojciec trzech synów, szczerze czasami nie rozumiem kobiecości(kobiet), bo za cholerę nie wiem, jak jesteście w stanie pracować, zajmować się domem, opiekować się dziećmi, wspierać swoich parterów i w całym tym ferworze potraficie o siebie zadbać i pięknie wyglądać. Kobiecość=SUPERSIŁA I WYTRWAŁOŚĆ.”

 

Tapi Sharma –Hindus z pochodzenia, Polak duszą i sercem, trener kulinarny, założyciel sieci restauracji indyjskich Ganesh

„Ja uwielbiam kobiety!!! Z mojego punktu widzenia KOBIETY są piękną istotą boską. Kobiety są mądre, piękne, ciepłe i w ważnych aspektach silniejsze psychiczne niż faceci. Mój Tata, św.pamięci, mówił, że zawsze za człowieka sukcesem stoi kobieta. PRAWDA! Ja też tak uważam. A w dzisiejszych czasach, bez kobiet świat by nie istniał. A co mnie bardzo fascynuje w nich, to że zawsze są zadbane i na wszystko mają czas, chociażby miały mega dużo zajęć lub pracy. Kobiety muszą być zawsze szanowane i przede wszystkim muszą być kochane przez nas facetów. 🙂 

 

 

 

2 Komentarze

 • Słońce
  Opublikowane 2018-03-16 06:45 0Polubienia

  Fajni, świadomi mężczyźni 🙂 Aczkolwiek w kobiecości jest nie tylko łagodność, ale i dzikość, mroczna siła Lilith 😉 chyba wciąż mało odkryta przez same kobiety. Dopóki kobieta jest łagodna, spotyka się z akceptacją, a niech tylko przestanie…

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.