Mieszkać w stolicy i pasjonować się dziką kuchnią, ziołami i innymi dobrodziejstwami natury to jest dopiero wyzwanie. Dużo okazji, kwitnienia i najlepszych okresów zbioru przechodzi mi koło nosa. Przyglądam się pięknym roślinom, którym udało się przetrwać na miejskich trawnikach. Biegnę, biegnę i czuję, jak życie przepływa mi między palcami. Zawsze wydawało mi się, że mój znak zodiaku waga to symbol równowagi. Tymczasem okazuje się, że jest to również symbol rozdarcia i ciągłych wyborów, pomiędzy tym, co warto, a tym, co się opłaca. Każdy z nas ma (chyba) pewną dwoistość swej natury. Ja jestem rozdarta pomiędzy umiłowaniem ciszy a wiecznie gadającym głosem w mojej głowie. Pomiędzy chęcią przeżywania, a pokusą działania na szybkich obrotach. Pomiędzy cichą i pachnącą wsią a pędzącym i elektryzującym miastem. Są jednak takie momenty w cyklu natury, których nie umiem odpuścić. Jednym z nich jest okres kwitnienia czarnego bzu. Jest to czas, kiedy całe wsie pachną tym bardzo aromatycznym kwieciem. Świat staje się wtedy sensualny, bajkowy i bardzo kobiecy.
Wierzenia ludowe
Czarny bez był bardzo popularną rośliną w zwyczajach i wierzeniach ludowych. Z całej masy wybrałam kilka, które dotyczą jedynie samego kwiatu. Uważano, że kwiat bzu z czterema listkami przynosi szczęście. Bez należał do drzew dobrych i sprowadzających szczęście. Dziewczęta na Boże Ciało plotły i święciły wianki zrobione z jego kwiatów, by później w czasie burz, palić je w kominie na odpędzenie nieszczęścia. Na świętego Jana panny rzucały gałązki bzu na dach domu, by sprawdzić, czy w tym roku wyjdą za mąż. Jeśli gałązka się zatrzymała, oznaczała powodzenie w tej sprawie.
Działanie lecznicze i właściwości kwiatu czarnego bzu
Magia kwiatów czarnego bzu przyciąga obfitością, bogactwem i niepowtarzalnym aromatem. Kwiaty cenione są również ze względu na działanie prozdrowotne:
– działają oczyszczająco
– zwalczają wolne rodniki
– przyspieszają przemianę materii
– przeciwdziałają uderzeniom krwi do głowy
– łagodzą stany zapalne skóry
– działają wykrztuśnie
– rozrzedzają katar
– działają napotnie
– mają działanie antywirusowe
– chronią i wzmacniają błony śluzowe dróg oddechowych
– wzmacniają odporność
– działają moczopędnie
– wzmacniają naczynia włosowate
– stabilizują krwiobieg
– uśmierzają ból, w tym ból głowy
– chłodzą
Pozyskiwanie kwiatów
Kwiaty najlepiej jest zrywać rano, gdy opadnie rosa (brzmi to, jak część magicznego rytuału). Należy zbierać tylko te, które zdążyły się rozwinąć. Powinno się również zwrócić uwagę, czy nie ma na nich mszyc lub innych żyjątek. Najwygodniej jest ścinać baldachy za pomocą nożyczek. Żeby oszczędzić roślinę i nie zakłócać jej naturalnego cyklu, należy ścinać kwiaty z różnych krzaków, nie ogałacając jednego doszczętnie. Pamiętajcie też, że również z owoców można zrobić wiele przetworów. Dajmy drzewu szansę zaowocować.
Zastosowanie w kuchni
Kwiaty czarnego bzu mają szerokie spektrum wykorzystania. Można z nich robić nalewki, wina, syropy, smażyć w cieście, suszyć, dodawać do deserów itd.
Aby wysuszyć kwiaty, należy zaraz po zerwaniu zawiązać je w bukiet i powiesić do góry łodyżkami w suchym, przewiewnym miejscu. Jeżeli wolicie szybsze metody, można również wysuszyć kwiat w piekarniku w temperaturze do max. 40 stopni.
Od kilku lat robię syrop z kwiatów. Poniżej przepis:
– 20 kwiatostanów bzu
– 0,5 kg ksylitolu
– sok z 5 cytryn
– 2 l wody
Oddzielamy kwiaty od łodyżek, zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i zostawiamy na 12 godzin. Po tym czasie odcedzamy kwiaty, do wody dodajemy ksylitol i podgrzewamy (nie gotujemy). Na koniec dodajemy sok z cytryny. Zlewamy do słoików lub butelek i odkręcamy do góry dnem, żeby się zawekowały.
W zeszłym roku robiliśmy również wino z przepisu Łukasz Łuczaja.
-600 ml ugniecionych kwiatów oderwanych od gałązek
– 45 dkg rodzynek
– sok z 2 cytryn
– 4 ½ l wody
– łyżeczka drożdży winnych
Wodę z cukrem i rodzynkami gotujemy przez godzinę. Następnie nastawiamy drożdże. Gdy woda z dodatkami przestygnie, należy dodać sok z cytryny, drożdże i kwiaty bzu. Zostawić w naczyniu na 3 kolejne dni, a następnie przelać do butelki do fermentacji. Do butelek docelowych zlewamy, dopiero gdy wino będzie klarowne.
(Na zdjęciu od prawej: wino z kwiatów czarnego bzu, wino z mniszka, wino z chabrów)
W tym roku postanowiłam przygotować coś zupełnie innego, a jednocześnie prostego, coś, co nie wymaga specjalnych przygotowań, a jednocześnie jest super smaczne i pozwala nacieszyć się kwiatowym aromatem.
Zapraszam na aromatyczne naleśniki z kwiatów bzu czarnego.
Składniki ( 10 naleśników średnicy około 18 cm):
– 50 g maki ryżowej
– 30 g mąki ziemniaczanej
– 30 g maki kukurydzianej
– 1 łyżka ksylitolu
– 200 ml mleka roślinnego
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– sok z ¼ cytryny
– 4-5 baldachów kwiatów bzu czarnego
Do wysokiego naczynia wrzucamy wszystkie składniki oraz obcięte kwiaty bzu (bez łodyżek) i blendujemy. Kwiaty nie muszą być dokładnie rozdrobnione. Ciasto powinno mieć konsystencję rzadkiego ciasta naleśnikowego. Z powstałej masy smażymy naleśniki. Doskonale smakują ze świeżymi truskawkami i dżemem malinowym.
Zerknij tutaj na Konfiturę z owoców czarnego bzu!
Żródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/
„Dzika Kuchnia” Łukasz Łuczaj
„Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fiszera” M. Kujawska, Ł. Łuczaj, J. Sosnowska, P. Kłepacki
8 Komentarze
Małgosia
Super blog i zdjęcia
Ewa Ługowska
Bardzo dziekuje 🙂
Seanaith
Ewo a jak w przypadku takich butelek z korkiem jak na zdjeciu – też odwracasz, czy tak zostawiasz? Nie psuje się to:?
Ewa Ługowska
Takie butelki nie potrzebują odkręcania. Jak jest dobrej jakości guma to spokojnie może stać latami.
Ania
Fany wpis, ja polecam dżem truskawkowy z kwiatami czarnego bzu. Do gotująego się dżemu na wierzch położyłam baldachim bzu i po jakimś czasie wyjelam go. Dżem jest niesamowity, polecam.
Ewa Ługowska
Już mi ślinka leci. :))) Dziękuję za pomysł!
Justyna
Do syropu też trzeba wysuszyć kwiaty?
Ewa Ługowska
Nie. 🙂