Za nami już ponad połowa wyzwania „wakacje bez cukru”. Tym razem wyjątkowo gładko idzie. Poprzednie w czasie Wielkiego Postu było bardzo wymagające. Być może jest to kwestia dostępności świeżych owoców. Dużo łatwiej zrobić sobie odwyk, gdy pod ręką jest tyle naturalnej słodyczy! A może faktycznie, to działa i można się odzwyczaić od dodatkowego słodzenia?
Pierwszy kryzys, podczas trwania wyzwania, dosięgną mnie przed miesiączką. Miałam bardzo dużą ochotę zgrzeszyć i bardzo niski poziom silnej woli. Dlatego musiałam wymyśleć coś ,co zaspokoi mój nieposkromiony apetyt na słodycze. Postanowiłam, że zrobię surowe ciasto, które tym razem, zamiast syropem z agawy, posłodzę daktylami. Będzie bez cukru dodanego, a przy okazji zdrowo. Wyszło przepyszne. Z pewnością je powtórzę w wersji z malinami.
Pistacjowy spód wspaniale skomponował się z całością. Oczywiście pistacje możesz wymienić na inne orzechy, ale uważam, że ta wersja jest idealna. Zielony kolor pięknie podkreśla owocowy dodatek. Kojarzy mi się z lasem, liśćmi i przyrodą w której wyrosły owoce.
A teraz muszę się wyznać swoje grzechy. ;) W weekend byliśmy na kolacji w Leśnym Klubie Kolacyjnym w województwie lubuskim. Kolacja była 100% wegańska, potrawy bardzo naturalne, w większości surowe. Na koniec podano mikro deser, sorbet jeżynowy na kremie z selera i tam najprawdopodobniej znajdowała się niewielka dawka cukru… Deser nie był słodki, ale nie jest to usprawiedliwienie. Na drugi dzień, zjadłam zupę w restauracji i tam z pewnością była solidna łyżka cukru. Coś obrzydliwego! Jak można słodzić zupę? Właśnie dlatego ograniczyłam wyjścia do restauracji do niezbędnego, socjalnego minimum. Większość potraw jest po prostu słodzona! Brrr Pokuty nie odprawiam, a rozgrzeszyłam się sama. Wyzwanie trwa nadal. :) Zapraszam na pyszne, sezonowe ciasto!
„Sernik” na zimno na spodzie pistacjowym z jagodami
Składniki na tortownicę o średnicy 16 cm:
– 400 g nerkowców namoczonych w wodzie minimum 8 godzin
– 30 g oleju kokosowego nierafinowanego
– 60 g świeżych daktyli lub suszonych namoczonych we wrzątku lub syropu z agawy
– sok z 2 cytryn (z ekologicznej cytryny możesz zetrzeć również trochę skórki)
– 1/3 laski wanilii
– 100 g jagód do ciasta + 50 g do posypania lub borówek lub malin
– świeże listki wybranych ziół do ozdoby np. mięta, bazylia, oregano
Składniki na spód:
– 100 g łuskanych pistacji (dowolne) – u mnie surowe
– 100 g świeżych daktyli lub suszonych namoczonych we wrzątku
Wykonanie:
- Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia
- Pistacje rozdrobnij w kruszarce do lodu (kruszarkę zazwyczaj kupuje się w zestawie z blenderem). Dodaj daktyle i ponownie zblenduj, aż składniki się połączą. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody. Wyłóż do blaszki i równomiernie ugnieć na spodzie.
- Nerkowce dokładnie wypłucz, wanilię pokrój na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki włóż do naczynia i blenduj na gładką masę. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody. Wymieszaj łyżką z jagodami. Wylej na spód.
- Na masie nerkowcowej ułóż jagody i listki ziół.
- Wstaw do lodówki na min. 8 godzin. Przechowuj w lodówce do 7 dni.
Zobacz również przepis na: sernik z nerkowców z galaretką z mango i sernik jaglany z owocami