Wegański chłodnik z botwinki z suszoną żurawiną

Chłodnik z botwinki zna absolutnie każdy, ale wegański chłodnik z botwinki, to zupełnie co innego. Ciekawa nuta smakowa i dodatek żurawiny sprawiają, że tęsknota za tradycyjną zupą chłodzącą znika w mgnieniu oka.  Jej miejsce zajmuje wege wersja.

Chłodnik z botwinki towarzyszy nam bardzo krótko. Jedynie na początku lata, zanim jeszcze urosną buraki, możemy smakować zupę. Za chwilę bulwy będą tak duże, że będziemy degustować je na całkiem inne sposoby. Tymczasem warto skorzystać z najzdrowszej, bo młodej i surowej wersji.

Jako dodatki do chłodnika proponuję żurawinę, która fajnie komponuje się z całością, a dodatkowo ciekawe urozmaica smak.  Trochę kwaśna i dość słodka ożywia zupę.

Kolejnym dodatkiem jest sól kala- namak, o której pisałam już wielokrotnie.  Czarną sól wydobywa się w Indach i Pakistanie. Wbrew nazwie ma kolor zbliżony bardziej do filetu niż czerni. Zawdzięcza go zawartych w niej minerałom. Dzięki obecności siarczanu sodu, siarkowodru oraz siarcznom żelaza posiada charakterystyczny jajeczny smak i zapach. W kuchni wegańskiej wykorzystywana jest do imitowania smaku jaja. Ponieważ chłodnik z botwinki podajemy zazwyczaj z jajkiem, to zamiast tego użyjemy właśnie czarnej soli. Można ją kupić w sklepach ekologicznych, zielarskich i oczywiście przez internet. Dobrze mieć ją w domu. Jest bardzo wydajna, a niektóre potrawy z jej dodatkiem kala-namak są wyjątkowo smaczne jak np. kotlety bezjajeczne lub pasta bezjajeczna.

Wegański chłodnik z botwinki z suszoną żurawiną

Składniki (2 porcje):

– puszka mleczka kokosowego lub mleko kokosowe light schłodzonego w lodówce

– pęczek botwinki

– ząbek czosnku

– sól i pierz do smaku

– 50 g suszonej żurawiny

– sok z cytryny do smaku

– sól i pieprz do smaku

– szczypiorek oraz koperek do posypania

– sól kala namak – opcjonalnie

 

  1. Botwinkę myjemy, kroimy na mniejsze kawałki
  2. Do blendera kielichowego dodajemy pokrojoną botwinkę, puszkę mleczka kokosowego, obrany czosnek, sok z cytryny, sól i pierz. Blendujemy najdrobniej jak się da.
  3. Do naczynek sypiemy po połowie żurawiny, zalewamy chłodnikiem, posypujemy solą kala namak (opcjonalnie), koperkiem oraz szczypiorkiem.

Na zdrowie! 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.