Zapiekanka z białej fasoli z pieczonymi pomidorkami koktajlowymi to danie wymyślone specjalnie dla osób z nietolerancją laktozy i soi. Często, gdy wrzucam przepis z dodatkiem tofu, pytacie, czym można je zastąpić. Ta zapiekanka jest praktyczną odpowiedzią na to pytanie. Jako zastępnik super sprawdza się biała fasola. Polecam zastosować zapiekankę również do innych dań np. tarty na kruchym spodzie https://misamocy.pl/bezglutenowa-tarta-kruchym-spodzie/ . Wystarczy, zamiast masy z tofu użyć masy na zapiekankę. Mam nadzieję, że teraz już wszyscy są usatysfakcjonowani przepisem. :)
Zapiekanka z białej fasoli z pieczonymi pomidorkami koktajlowymi – podpowiedzi do przepisu. Jako zagęszczacz do ciasta użyłam mąki ryżowej oraz skrobi ziemniaczanej. Jeżeli macie nietolerancję na ryż możecie użyć maki kukurydzianej lub innej, dowolnej. Skrobię ziemniaczaną można zastąpić inuliną, skrobią z tapioki, skrobią kukurydzianą lub mąką ziemniaczaną. Warzywa można dowolnie wymienić na te, które bardziej lubicie lub akurat macie w domowej spiżarni. Zaproponowany zestaw przypraw również możecie zmodyfikować i np. zamiast garam masali dodać zioła prowansalskie. Olej rzepakowy możecie wymienić na inny dowolny, który przeznaczony jest do odróbki w wysokich temperaturach. Zachęcam do eksperymentowania i cieszenia się możliwością tworzenia.
Składniki:
– 250 g fasoli moczonej w wodzie min. 8 godzin
– biała część mleka kokosowego z puszki + ewentualnie woda
– ½ czerwonej papryki
– ½ żółtej papryki
– 1 pęczek cebulki dymki (ze szczypiorkiem)
– 1 mała cukinia
– 4 ząbki czosnku
– 10-12 pomidorków koktajlowych
– świeża bazylia
– 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
– 4 łyżki mąki ryżowej
– olej do posmarowania naczynia żaroodpornego lub blaszki
Przyprawy:
– sól i pieprz do smaku
– łyżeczka gałki muszkatołowej
– 1 łyżka drożdży nieaktywnych ( opcjonalnie)
– ½ łyżeczki kurkumy
– ½ łyżeczki garam masali
1. Namoczoną fasolę płuczemy i gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu odlewamy wodę.
2. Fasolę, obrany czosnek, mleko kokosowe, mąkę oraz przyprawy wrzucamy do jednego naczynia i blendujemy na gładką masę. Jeżeli masa będzie bardzo gęsta, dodajemy (stopniowo) wodę z mleka kokosowego.
3. Warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Dodajemy do masy i mieszamy.
4. Ciasto wylewamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego olejem, na koniec układamy pomidorki i delikatnie wciskamy.
5. Pieczemy godzinę w temperaturze 180 stopni C. Gdy zapiekanka jest ciepła, jej konsystencja jest dość lejąca, dlatego polecam przestudzić. Przed podaniem posypujemy świeżą bazylią.
Doskonale smakuje z mieszanką sałat polaną oliwą z oliwek i sokiem z pomarańczy z odrobiną świeżo mielonego pieprzu.
Na zdrowie! :)
Świetne, jutro biegnę po białą fasolę :p ciekawe jak sprawdzi się jako zamiennik i w innych przepisach… dzięki za inspirację
Białą fasola nie jest nie ścina jak tofu, więc nie można jej traktować 1:1, ale w wielu przypadkach się sprawdza. :)