Kiedyś jedna z moich nauczycielek od terapii naturalnych powiedziała, że zioła, których jest najwięcej, te najbardziej pospolite, są dobre na wszystko i dla wszystkich. Dlatego powinny być powszechnie stosowane. Do tej kategorii na pewno zalicza się pokrzywa, która przez wiele lat tępiona i znienawidzona, w szczególności przez wałęsające się po krzakach i łąkach dzieci, wraca do łask.
Pokrzywa ma wysoką zawartość witaminy C, K, B2, karotenu, chlorofilu oraz soli mineralnych, potasu, wapnia, żelaza, krzemu, a także ma wiele właściwości prozdrowotnych. Posiada działanie wzmacniające odporność organizmu, moczopędne, usuwa toksyny oraz oczyszcza krew.
Pomocna jest przy leczeniu:
– schorzeń wątroby i woreczka żółciowego
– kamienicy nerkowej
– reumatyzmie
– ranach (jako okłady)
– tamowaniu krwi
– biegunkach
– anemii
– cukrzycy
– łupieżu i wypadaniu włosów (jako płukanki albo nalewki)
– kataru siennego
– artretyzmu
Kiedy i jak zbieramy pokrzywę?
Pokrzywę najlepiej zbierać na terenach gdzie nie są siane nawozy sztuczne oraz z dala od ulicy. W kwietniu i w maju można zbierać całe rośliny. W czerwcu, gdy łodygi stają się wysokie i twarde obrywamy jedynie sam czubek i listki. Optymalny okres zbioru to maj jest wtedy najsmaczniejsza. Sezon trwa aż do października więc bez obaw możemy ja zbierać 6 -7 miesięcy w roku. Nie zbieramy kwitnących pokrzyw, możemy je wyciąć, a wtedy odrosną młode. Umytą przechowujemy w lodówce do około tygodnia. Pokrzywy można również mrozić i suszyć, ale najbardziej wartościowe są oczywiście te świeże.
Pokrzywa w kuchni
Pokrzywa może stanowić składnik zup, sałatek, koktajli, soków. Jej smak można porównać do szpinaku, ale oczywiście to nie to samo. Zachęcam do zaprzyjaźnienia się z tym pysznym i zdrowych „chwastem”.
Smoothie z pokrzywą (dzban 1,5 – 2l)
– duża garść pokrzywy
– 2 średniej wielkości jabłka
– 1 małe awokado
– 2 gałązki selera naciowego
– 1 pomarańcza
– 1 cytryna
– woda
– suszone owoce do posypania np. jagody goji, daktyle
1. Pokrzywę zrywamy w rękawiczkach, myjemy i jeżeli jest młoda, razem z łodygami wrzucamy do kielicha blendera. W przypadku starszej pokrzywy dodajemy same listki.
2. Owoce i seler myjemy, cytrusy i awokado obieramy ze skórki, z jabłka wykrawamy środek i kroimy na kawałki. Wrzucamy do kielicha.
3. Wszystko zalewamy wodą i blendujemy na gładkie smoothie. Wody dodajemy tyle, by koktajl był odpowiednio rzadki (według uznania).
4. Rozlewamy do szklanek, na koniec posypujemy jagodami goji, rozdrobnionymi daktylami lub innymi suszonymi owocami.
Na zdrowie! 🙂
Źródło: Łukasz Łuczaj „Dzika Kuchnia”