Chleb bezglutenowy na zakwasie gryczano-owsiany

Nie ma nic lepszego niż domowy chleb bezglutenowy na zakwasie. Jest to najzdrowsze pieczywo, jakie można sobie wyobrazić. Od początku do końca własnoręcznie zrobione, skąpane w dobrej energii domu i piekarza.

Kiedyś sądziłam, że wypiek domowego chleba na zakwasie, to jakaś magia i w życiu nawet nie podejmę takiego wyzwania. Miałam już w swojej historii jedną śmierdzącą sytuację z zakwasem gryczanym, która tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Jednak los bywa przekorny. Po testach na nadwrażliwości pokarmowe okazało się, że drożdże, które kocham miłością absolutną, nie są moim sprzymierzeńcem. Początkowo trochę się migałam, czego efektem jest przepis na chleb bezglutenowy bez drożdży, ale w końcu zdobyłam się na odwagę. Kolejna próba, co tu dużo gadać, klapa na maksa. Upiekłam dwie gumy, z których można było uszyć bardzo wytrzymałe kalosze (żal było wyrzucić). 🙂 Stwierdziłam, że to zbyt skomplikowane, albo nie mam ręki do chleba na zakwasie. Życie!

Minęło kilka tygodni… i zostałam zaproszona do audycji Piotra Firana w Czwórce, dotyczącej zdrowego odżywiania. Jak to mówią, przypadków nie ma, bo Firan piecze chleby na zakwasie. Noo i to mi dało do myślenia. On, facet piecze chleby… w takim razie nie może być to takie trudne! W jednej z książek Natchnionej znalazłam przepis i wzięłam się do pracy.  Receptura okazała się strzałem w dziesiątkę, była jasna, zrozumiała i  jak dla mnie bardzo przystępna. Postanowiłam podejść do tego etapami, co i Wam radzę. Pierwsze trzy dni robiłam zakwas i byłam skupiona tylko na zakwasie, później zaczyn a dopiero na końcu powstał chleb bezglutenowy na zakwasie. To pozwoliło mi zachować spokój i dotrwać do końca bez zbędnej paniki.

Po pierwszej próbie powstał żywy jak nigdy zakwas i boski, pachnący, chrupiący, gorący chleb! Sukces! Zakochałam się po uszy! Od tamtej pory piekę go już systematycznie, a od kilku miesięcy eksperymentuję z różnymi mąkami, konsystencjami i technikami. Za każdym razem wychodzi jeszcze lepszy. Na samą myśl o garowaniu chleba leci mi ślina. To moja najnowsza i bardzo ukochana metoda. Chleb wychodzi nieziemski. Przywiozłam ze wsi liście chrzanu, więc następnym razem będzie uczyniany chleb z gara na liściach chrzanu. Zapowiada się pysznie, ale o tym jeszcze kiedyś opowiem. Najpierw przebrniecie przez pierwszy etap  czyli przepis podstawowy.  Gdy dotrze do mnie minimum 10 zdjęć udanego pieczywa z poniższego przepisu, wtedy zamieszczę kolejny, bardziej skomplikowany. Szykujcie się na dużą dawkę zdrowej zabawy!

chleb na zakwasie, chleb bezglutenowy, chleb, chleb domowy, bezglutenu, bezglutenowy, celiakia

Chleb bezglutenowy na zakwasie gryczano-owsiany 

SKŁADNIKI:

– 305 g mąki gryczanej (można wymienić na ryżową)

– 255 g mąki owsianej

– 50 g mąki z ciecierzycy (można wymienić na gryczaną)

– 130 g mąki skrobiowej ( mąka ziemniaczana lub skrobia ziemniaczana lub mąka z tapioki lub skrobia kukurydziana)

– 1 łyżeczka soli

– woda

NAJLEPIEJ UŻYWAĆ JASNYCH (BIAŁYCH) MĄK

HARMONOGRAM

 Dzień

RANOWIECZÓR
1ZAKWAS – startdokarmianie
2dokarmianiedokarmianie
3dokarmianiedokarmianie
4ZACZYN

WYPIEK CHLEBA

ETAP 1 – ZAKWAS

Dzień 1 – rano

Do wyparzonego, litrowego słoika wsypujemy:

– 50 g mąki owsianej BG

– 50 g mąki gryczanej BG

– zalewamy 100 ml letniej wody

Dokładnie mieszamy drewnianą łyżką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy.

Dzień 1- wieczór  do dzień 3- wieczór

Dokarmiamy zakwas rano i wieczorem (2 razy dziennie):

– 25 g mąki owsianej BG

– 25 g mąki gryczanej BG

– 50 -70 ml letniej wody

Dokładnie mieszamy drewnianą łyżką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy. Po trzech dniach powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

ETAP 2 – ZACZYN

Składniki:

– 100 g zakwasu

– 30 g mąki owsianej BG

– 30 g mąki gryczanej BG

– 30 g wybranej mąki skrobiowej BG

– 100 ml wody

Wykonanie:

Do miski (może być gliniana, szklana lub plastikowa tylko nie metalowa) wrzucamy wszystkie składniki i dokładnie mieszamy drewnianą łyżką. Ostawiamy, przykryty ściereczką, na blat kuchenny. Zaczyn dojrzewa maksymalnie 12 godzin.

Pozostały zakwas usypiamy (odstawiamy do lodówki) lub jeśli chcecie robić jutro kolejny chleb, to nadal dokarmiamy według schematu.

ETAP 3 – WYPIEK CHLEBA

Składniki:

– zaczyn

– 100 g mąki owsianej

– 50 g mąki gryczanej

– 50 g mąki z ciecierzycy (dzięki temu chleb będzie miał ładny kolor, zamiast tej mąki możesz dodać więcej gryczanej)

– 100 g wybranej mąki skrobiowej (mąka z tapioki, skrobia ziemniaczana, mąka ziemniaczana, skrobia kukurydziana)

– około łyżeczki soli (jeśli ciasto nie jest słone, dodaj więcej)

– woda

WYKONANIE:

 1. Do zaczynu wrzucamy odważone mąki, sól i dodajemy tyle wody, by uzyskać konsystencję bardzo gęstej śmietany.
 2. Ciasto przelewamy do blaszki (28 cm x 11 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką. Ostawiamy w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na około 3 godziny (jeśli w tym czasie nie wyrósł zostaw go na dłużej). Powinno podwoić swoją objętość. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni C. Wstawiamy chleb i pieczemy godzinę.
 3. Po upieczeniu wyjmujemy z blaszki i studzimy na kratce z piekarnika.

Uwagi!

Jeśli Twój piekarnik piecze mocniej, ustaw niższą temperaturę. Mój jest nowy i pikę w nim na wyższych temperaturach niż poprzednim, starym.

Jak zrobić chleb, gdy masz już zakwas?

Zakwas wystaw z lodówki na około 2 godziny. Po tym czasie odłóż 100 g zakwasu i zrób zaczyn. Dalej postępuj według powyższych instrukcji.

Aby dalej korzystać z istniejącego zakwasu, trzeba go dokarmić przez 1-2 dni (w ten sam sposób, co poprzednio). Po tym czasie można piec następny chleb lub ponownie wstawić do lodówki, gdzie będzie czekał na swoją kolej.

Co może się wydarzyć?

Zakwas może nie rosnąć, brzydko pachnieć, spleśnieć itd.

W tym przypadku należy rozpocząć prace od początku. Na słabym zakwasie chleb nie urośnie.

Zapomnicie dokarmić zakwas.

Nie ma problemu. Kolejnym razem należy dać mu podwójną porcję mąki i wody.

Zakwas nie rośnie.

Oznacza to, że nie ma przyjaznego środowiska. Może być mu np. za zimno. Postaw go w cieplejsze miejsce np. na kaloryfer.

Zakwas wykipiał.

Jeśli jesteś w połowie pracy nad zakwasem, to daj mu zajęcie, dosyp mąki i wymieszaj. Możesz również wstawić go na kilka godzin do lodówki, żeby fementacja zwolniła.

Chleb nie urósł.

Należy stworzyć mu dogodniejsze warunki do wzrostu. Możesz zostawić go na dłużej do wyrośnięcia, na blacie kuchennym lub wstawić do piekarnika ustawionego na 50 stopni C, grzanie góra – dół.

Chleb opadł.

Z wyrośniętym ciastem należy obchodzić się delikatnie. Możliwe, że masa była zbyt rzadka.

Chleb wykipiał.

Trudno, pieczemy taki jaki jest.

ZAKWAS NA CHLEB – porady uzupełniające

W fachowej literaturze znalazłam kilka dodatkowych wskazówek. Mam nadzieję, że pomogą przy pracy z zakwasem 🙂

ZAKWAS NIE ZACZĄ PRACOWAĆ
– Chlor w wodzie. Być może jest to wina obecności chloru w widzie. Chloroaminę używa się do zabijania bakterii. Dlatego może hamować rozwój drożdży.
RADA: W takim wypadku należy dodać łyżkę jednej ze stosowanych mąk, intensywnie mieszać przez około 5 minut i postawić zakwas w cieplejsze miejsce. Kolejnym razem użyj wody odchlorowanej np. filtrowanej.

– Zbyt niska temperatura. By mogły rozmnażać się drożdże, potrzebne są odpowiednie warunki m.in. odpowiednia temperatura. Optymalna to 23-26 stopni C.
RADA: Jeśli po 2 dniach zakwas nie zaczął pracować (nie ma pęcherzyków) można wstawić go do piekarnika na 40 stopni C na kilka godzin. Nie daje, to gwarancji, ale możliwe, że da się pobudzić go do pracy.

– Czasem można pomóc w fermentacji i przyspieszyć cały proces.
RADA: Dodaj 2 łyżki wody z kiszonych ogórków, kapusty lub innych kiszonek i dokładnie wymieszaj.

ZAKWAS OPADŁ I PRZESTAŁ PRACOWAĆ
– Najprawdopodobniej pracował zbyt szybko, przyczyną może być np. zbyt wysoka temperatura.
RADA: Należy dokarmić zakwas podwójną porcją mąki i wody oraz odstawić w chłodniejsze miejsce.

ZAKWAS BRZYDKO PACHNIE
– W zakwasie żyje wiele mikroorganizmów. Jeśli zbyt długo nie jest dokarmiany (czasem, to kwestia bardzo indywidualna, gdyż w każdym domu mieszkają inne mikroorganizmy) i bakterie kwasu mlekowego skonsumują całe pożywienie, dominację przejmują bakterie gnilne (naturalnie występujące w zakwasie żyjąc w równowadze z pozostałymi).
RADA: wyjmij łyżkę zakwasu, przełóż do nowego wyparzonego słoika i dokarmiaj według schematu.

POJAWIŁA SIĘ PLEŚŃ
Na zakwasie, może pojawić się pleśń. W takim wypadku osobiście wolałabym rozpocząć produkcję zakwasu od początku.
RADA: przy dokarmianiu intensywnie mieszaj zakwas łącznie z ciastem, które znajduje się ba brzegach słoika.

Masz więcej pytań lub wątpliwości? Wpisz je w komentarzu.

A jeśli masz ochotę na więcej, zapraszam do zakupu warsztatów offline i e-booka, dzięki któremu twój chleb bezglutenowy na zakwasie będzie jeszcze lepszy: https://misamocy.pl/bezglutenowepieczywo/

88 Komentarze

 • Ada
  Opublikowane 2019-10-03 06:09 0Polubienia

  Na zakwasie zrobiła się po 2 dniu jakby taka warstwa oddzielonej wody? I generalnie jest bardzo wodnisty, raczej tyle ile wkładam tyle jest, nie rośnie, co zrobić?;(

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2019-10-03 13:03 0Polubienia

   Przy następnym karmieniu zagęść go mąką i nie dolewaj wody, chyba że będzie bardzo gęsty. Ustaw piekarnik na 40 stopni C i potrzymaj go w nim kilka godzin. Kontroluj co się z nim dzieje. Jeśli nie ruszy, będzie trzeba zrobić nowy. Trzymam kciuki!

 • Gosia
  Opublikowane 2019-10-14 08:48 0Polubienia

  Cześć. Chciałabym żeby mój zakwas stał na stałe w lodówce. Jak często go dokarmiać, żeby się nie zepsuł. Raz w tygodniu, raz w miesiącu, czy w ogóle nie trzeba nic dodawać? Dziękuję za wsparcie. Miłego dnia. Gosia

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2019-10-14 11:44 0Polubienia

   Generalnie może stać cały czas w lodówce i nie musisz go dokarmać, ale pewnie nie przeżyje wielki…

 • Gosia
  Opublikowane 2019-10-14 14:26 0Polubienia

  Dziękuję za odpowiedź. Właśnie piekę drugi raz chleb owsiano-ryzowy. Miałam mąkę owsianą pełnoziarnistą więc zakwas idealny zrobił się dzień później i tym razem pozwoliłam chlebowi wzrastać w formie… 7godzin. Wygląda pięknie. Wspólne pieczenie to był super pomysł. DZIĘKUJĘ

 • Gosia
  Opublikowane 2019-10-14 14:30 0Polubienia

  Właśnie piekę drugi raz chleb owsiano-ryzowy. Miałam mąkę owsianą pełnoziarnistą więc zakwas idealny zrobił się dzień później i tym razem pozwoliłam chlebowi wzrastać w formie… 7godzin. Wygląda pięknie. Wspólne pieczenie to był super pomysł. DZIĘKUJĘ za odpowiedź na moje pytania

 • Ola
  Opublikowane 2019-11-06 13:13 0Polubienia

  Co robię nie tak?
  Już drugi raz mi zakwas nie wychodzi. Pierwszego dnia rosnie a potem już nie. Trzymam go w łazience żeby było mu ciepło. Co jeszcze można robic nie tak?

 • Agata
  Opublikowane 2020-01-05 17:18 0Polubienia

  Czy mąkę ryzową zalicza się do skribiowych ? Czy zamiast gryczanej zastępczo do zakwasu i /lub tylko do ciasta mogę uzyc maki jaglanej lub z amarantusa ( jesli np okaze się, ze mi ktorejś zabrakło) ?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-01-05 17:41 0Polubienia

   Mąka ryżowa nie zalicza się do skrobiowych. Nie eksperymentowałam z innymi mąkami. Trzeba to przetestować. Na początku dobrze jest robić zgodnie z przepisem, a eksperymenty zostawić na później. Powodzenia!

 • Aga
  Opublikowane 2020-01-08 18:43 0Polubienia

  Jak czytam ten przepis to widzę, że zakwas jest owsiano gryczany a nie owsiano ryżowy…
  Czy makę gryczaną w zakwasie tez mozma tu zamienić od początku na ryżową ?
  Ewemtualbie czy masz przepis na chleb na zakwasie ryżowym ?

 • Sylwia
  Opublikowane 2020-01-26 12:50 0Polubienia

  Ewciu, zrobiłam ten chlebek i wyszedł PYSZNY! Dziękuję! Zajadałam go z domowej roboty serkiem waniliowym z tofu i z konfiturą z jeżyn- śniadanko idealne 🙂 Zastanawiałam się czy na takim ryżowo-owsianym zakwasie wyszedłby też chleb z glutenem, np. z mąką orkiszową?

 • Joanna
  Opublikowane 2020-02-09 11:26 0Polubienia

  jak długo może stać zakwas w lodówce nie dokarmiany jeśli ma miesiąć po otwarciu ?Nie wykazuje zepsucia jedynie woda odzieliła się od reszty . Jeśli dalej pracować na nim to ogrzać i dokarmić?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-02-10 09:49 0Polubienia

   To zależy od zakwasu. Bezpiecznie jest min. raz na 2 tygodnie upiec chleb i go dokarmić. Możesz spokojnie pracować na swoim. Tak, podokarmiaj go i zrób normalnie chleb.

 • Monika
  Opublikowane 2020-02-12 10:44 0Polubienia

  Witam niestety nie mogę ani mąki gryczanej ani owsianej czy z innych mak mogę zrobić zakwas??? Pozdrawiam

 • EWA
  Opublikowane 2020-03-25 13:39 0Polubienia

  dzien dobry

  czy mysli pani ze moge zmielic platki owsiane bezglutenowe na make ? niestety nie mam dostepu.

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-03-25 14:27 0Polubienia

   Tak, niektórzy uważają, że taka maka jest nawet lepsza. Ważne, żeby były bardzo drobno zmielone.

 • Ilona
  Opublikowane 2020-04-07 07:58 0Polubienia

  Mam zakwas owsiano-ryżowy.
  Czy mogę na nim upiec chleb z powyższego przepisu?
  Pozdrawiam

 • Basia
  Opublikowane 2020-04-09 18:02 0Polubienia

  Hej, mój zakwas pięknie rósł do 3 dnia karmienia. Później zrobiła się na nim brązowa skorupa, nie przejęłam się tym za bardzo i normalnie go dokarmiłam mieszając całość ze skorupą. Od tamtej pory jakby przestał pracować. Rośnie, ale nie ma pęcherzyków powietrza. Dziś wieczorem mam go dokarmić ostatni raz. Mogę go jeszcze jakoś uratować?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-04-10 06:52 0Polubienia

   Zrób od początku. Jeśli zakwas, który do tej pory robilaś nie jest zepsuty, możesz wykorzystać go do naleśników/wrapów itp.

   • Basia
    Opublikowane 2020-04-10 18:12 0Polubienia

    Dokarmiłam go po napisaniu komentarza i następnego dnia rano wykipiał i miał ogromną ilość bąbli. Postanowiłam eksperymentować dalej więc zrobiłam z niego zaczyn i za a parę godzin będę próbować piec chleb. A z części zakwasu która wykipiała poszłam za Twoją poradą i zrobiłam gofry marchewkowe Twojego przepisu, ale zamiast zetrzeć marchew użyłam pulpę po wyciśnięciu soku 🙂 Gofry wyszły genialne, trzymam kciuki za chleb 🙂 pozdrawiam

 • Sandra
  Opublikowane 2020-04-12 19:14 0Polubienia

  Witam.
  Czy mogę zrobić zakwas gryczano-ryżowy lub gryczano-kukurydziany jeśli nie mam mąki owsianej?

 • Ewelina
  Opublikowane 2020-04-23 15:47 0Polubienia

  Jest to najlepszy chleb bezglutenowy chleb jaki do tej pory zrobiłam!
  Polecam zamiast mąki z ciecierzycy dodać 20 g mąki gryczanej i 30 g łuski babki jajowatej. Chleb jest jest wtedy bardziej miękki i dłużej zachowuje świeżość 🙂

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-04-23 15:58 0Polubienia

   Doskonale! Wielkie dzięki za polecenie. :*

   • Kasia
    Opublikowane 2020-09-13 05:43 0Polubienia

    Czuję pod skórą, że to będzie pyszny chleb. Zabieram się do pracy.. uratowałaś mnie, już myślałam że nigdzie nie ma przepisu na chleb bg bez drożdży.. skusiłam się na chleb z drożdżami bezglutenowymi i to nie to …

 • Magda
  Opublikowane 2020-04-26 17:27 0Polubienia

  Pierwszy chleb na zakwasie zrobilsm z przepisu Joli Słony z Areliet Smaku. Nue myślałam za dużo nie kombinowałam – wyszedł. Kolejne pięć podejść toralna porażka 🙁 zakwas pięknie pracuje ale po dodaniu mąk i postępowaniu zgodnie z wytycznymi robi się zakalec. A chleb wygrzany w piekarniku 10 godz , co może być nie tak ?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-05-05 12:08 0Polubienia

   Hmmm trudno stwierdzić, co może być błędem… temperatura, konsystencja… A próbowałąś innych przepisów?

 • Jadźka
  Opublikowane 2020-05-14 04:31 0Polubienia

  najlepszy przepis! zakwas wyszedł jak na zdjęciu! 🙂

 • Natalia
  Opublikowane 2020-05-21 06:01 0Polubienia

  Czy zaczyn powinien urosnąć? Mój ma dość rzadka konsystencję, powiedziałabym że taka rzadka śmietana, czy tak ma być? Zaczyn rośnie już 12h i nic, włożyłam do piekarnika na 40 st. i czekam… Czy może pomóc jeśli do zaczynu dodam więcej zakwasu?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-05-21 13:27 0Polubienia

   Zaczyn raczej nie rośnie ale powinien mieć pęcherzyki. Jeśli nie ma, to było mu za zimno. Niech się ogrzeje. Czasem tych pęcherzyków jest mało a chleb i tak super rośnie.

 • Agata
  Opublikowane 2020-06-02 15:08 0Polubienia

  Bardzo dziekuje za wszystkie wskazowki. Hoduje swoj zakwas i bede wedlug Pani instrukcji piec chleb. Bardzo podoba mi sie Pani blog, sposob prowadzenia, rzetelnosc i naturalnosc. Pozdrawiam serdecznie

 • Magda
  Opublikowane 2020-06-03 07:42 0Polubienia

  Hej,
  Ewo ja mam pytanie odnośnie mąki owsianej . Nie mogę dostać oczyszczonej mąki owsianej, raczej wszędzie jest pełnoziarnista. Czy możesz zdradzić jakiej używasz?
  Gdzie wyrasta Twój chleb o tej porze roku (kaloryfer wyłączony)?
  Gdy daję tyle wody ile w przepisie na chleb to po upieczeniu jest on kleisty i mokry,czy to jest problem z mało wyrośniętym chlebem czy z rodzajem mąk? Gdy dodałam 100 ml wody mniej to na drugi dzień chleb jest b. twardy.
  Dziekuje i pozdrawiam

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-06-05 14:44 0Polubienia

   Owsiana nie ma kategoryzacji. Jest jedna. Pięć przemian. Rośnie zawsze na blacie kchennym. Ta kleistość może być normalna dla tego chleba. Zależy co przez to rozumiesz. Wpływ ma generalnie wszystko.

 • Monika
  Opublikowane 2020-07-14 18:51 0Polubienia

  Dzień dobry.
  Chciałam zapytać czy mogę zastąpić mąkę owsianą mąką ryżową?
  Dziękuję Pani bardzo za tego bloga. Przewertowałam wiele stron, z których niewiele wyniosłam a u Pani zastałam samą esencja wiedzy.

 • Monika
  Opublikowane 2020-07-14 19:01 0Polubienia

  Nasunęło się jeszcze jedno pytanie.
  Jeśli z wykonanego zakwasu upiekę chleb, to po ilu dokarmianiach mogę upiec kolejny? A co jeśli upiekłam chleb, uspalam zakwas na dwa dni i chcę z znowu pięć? Wówczas powinnam ponowić procedurę dokarmiania przez 3 kolejne dni i dopiero mogę upiec kolejny chleb?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-07-15 09:23 0Polubienia

   W arykule znajdziesz informację na ten temat „Jak zrobić chleb, gdy masz już zakwas?” Powodzenia!

 • Ilona
  Opublikowane 2020-10-05 18:22 0Polubienia

  Cześć Ewo! 🙂 Piękę chleby z Twoich przepisów odkąd wzięłam udział w warsztatach online. Wychodzą po prostu przepyszne! Mam jedno pytanie – ostatnie 2-3 chleby owsiane, pieczone w garze wyszły trochę zbyt kleiste w konsystencji, może nie bardzo, ale bardziej niż poprzednie, miąższ kleił się trochę do noża. Przy wyrabianiu chleba konsystencja była taka sama jak przy poprzednich wypiekach, chciałam spytać czy wiesz może jaka może być przyczyna? Co zrobić, żeby chleb był trochę mniej kleisty? Może dodaję za dużo wody? A może zakwas juz za stary? Będzie miał ponad miesiąc odkąd go wyprodukowałam pierwszy raz 🙂

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2020-10-06 22:34 0Polubienia

   Hej! Bardzo się cieszę z Twoich chlebowych sukcesów. <3 Gratulacje! Może być to faktycznie zakwas. O różnych porach roku i w różne dni miesiąca różnie pracuje. Zawsze możesz spróbować dodać mniej wody lub piec dłużej.

 • Karolina
  Opublikowane 2020-10-07 11:25 0Polubienia

  Mam pytanie odnośnie chleba garowanego na zakwasie, a mianowicie rozmiaru gara. Ikea ma w swojej ofercie dwie pojemności 3 l i 5 l, który będzie lepszy? Czy w tym przypadku rozmiar ma znaczenie?;)

 • Basia
  Opublikowane 2021-02-04 20:43 0Polubienia

  Hej 🙂 Mam pytanie odnośnie zakwasu, który wstawiamy do lodówki… Czy słoik nadal ma być przykryty ściereczką czy można użyć zakrętki?

 • Kasia
  Opublikowane 2021-03-09 19:25 0Polubienia

  mój zakwas nie ma pecherzykow, czuć w smaku kwaśność , stoi na kaloryferze ale nie podoba mi sie jak pracuje , jutro rano miałam robić zaczyn,a może zaczekać podokarmiać go jeszcze?

 • Dominika
  Opublikowane 2021-03-20 14:58 0Polubienia

  A ile może mieć szacunkowo 100g – kcal?

 • Dorota
  Opublikowane 2021-03-28 19:09 0Polubienia

  Piekłam dzisiaj chlebek z tego przepisu, w smaku bardzo dobry, mięciutki, ale trochę kleisty. Poproszę o wskazówkę – czy jak dodam mniej wody to chlebek będzie mniej kleisty (dół chleba wg mnie trochę za bardzo się klei) i jaka może być przyczyna tego, że u góry, pod skórką zrobiła się dziura :).
  Dziękuję bardzo 🙂

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2021-03-29 08:16 0Polubienia

   Może być trochę kleisty. To najprostsza wersja z chlebów bezglutenowych na zakwasie więc ma swoje mankamenty. Polecam chleby z gara, znajdziesz je w moich warsztatach i e-bookach, w zakładce sklep. Dziura wynika ze zbyt długiego wyrastania.

 • Ania
  Opublikowane 2021-04-21 22:20 0Polubienia

  Kolejna proba I chyba cos robie zle. Zakwas jest piekny, chleb wychodzi smaczny ale okropnie popekany od gory. Do tego stopnia, ze ciezko go kroic. Co moze byc powodem?

 • Asia
  Opublikowane 2021-06-07 09:36 0Polubienia

  Dzień dobry Ewo
  Najpierw zrobiłam chleb gryczano-jaglany – pięknie wyrósł ale niestety był gorzki, więc upiekłam tylko gryczany ale stało się dokładnie to samo. Czy wiesz może skąd się bierze ta gorycz?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2021-06-09 20:07 0Polubienia

   Winne muszą być składniki. Może zakwas? Próbowałaś go? Nie spotkałam się jeszcze z taki przypadkiem.

 • Dorota
  Opublikowane 2021-06-09 14:44 0Polubienia

  Droga Miso – dziś zaczęłam zakwas. Wszystkie ilości zgodnie z przepisem a po dolaniu wody zrobiła się dość gęsta konsystencja (tak, ze przylega do łyżki i trzeba ją zdejmować drugą łyżką). A wiec dolałam jakieś 30 ml więcej wody. Zakwas jest teraz bardziej płynny, konsystencja spływa z łyżki.
  Jak ma być? Podpowiedz proszę.
  I druga sprawa – robie to w słoiku takim jak na zdjęciu. Czy mam go zamknąć (bez uszczelki jest trochę dopływu powietrza; czy tylko przykryć ściereczką?
  Z góry dziękuję 🙂

 • Dorota
  Opublikowane 2021-06-09 20:25 0Polubienia

  Dziękuję 🙂 czyli zamykam bez uszczelki i nie przykrywam ściereczką już – tak zrozumiałam.
  Na warsztat się skuszę.

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2021-06-20 13:17 0Polubienia

   Nie zamykasz. 🙂 Ma być dostęp powietrza. Ścierką można przykryć, bo owocówki mogą atakować. Słoik ma być otwarty.

 • Urszula
  Opublikowane 2021-10-24 10:51 0Polubienia

  Przymierzam się do tego chleba i mam 2 zagwozdki: 1) Czy jest konieczne hodowanie takiej dużej ilości zakwasu? Wyliczyłam, że wychodzi go ok. 750 g, a potrzeba 100g. Czy ta ilość składników ma znaczenie, czy wystarczy trzymać się proporcji? 2) Policzyłam składniki i wyszło, że w przepisie ilość mąk gryczanej i owsianej jest zamieniona (o.=305 g, g.=255 g). Pozdrawiam serdecznie

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2021-10-25 09:39 0Polubienia

   Hej! Nie próbowałam. Musisz przetestować. Być może małe ilości będą szybciej wysychać, a bakterie i dzikie drożdże słabiej się rozwijać. Do sprawdzenia.

 • Elwira
  Opublikowane 2021-11-07 17:50 0Polubienia

  Co zamiast mąki owsianej mohę dać do zakwasu i chleba potem

 • Krystyna
  Opublikowane 2021-12-14 14:40 0Polubienia

  A czy zakwas może nie rosnąć, od tego, że mieszkam metalowa łyżka?

 • Dorota
  Opublikowane 2022-03-02 11:30 0Polubienia

  Wspaniały przepis! Zakwas jest super, mocny jak tur 🙂 pyszne chleby na nim wychodzą. Dziękuję.

 • Daria
  Opublikowane 2022-03-12 18:24 0Polubienia

  Dzień dobry, w przepisie jest podana woda, a ile tej wody należy dać do ciasta na chleb?

 • Magdalena
  Opublikowane 2023-04-19 23:24 0Polubienia

  Proszę o informację ile wody dodać do wypieku chleba? Piszę tylko woda, gęsta śmietana… Hmm ok 150 gr wody będzie ok? Mniej więcej?

  • Ewa Ługowska
   Opublikowane 2023-04-20 14:32 0Polubienia

   Tu chodzi o wyczucie ilości wody. Mąki mają różną chłonność. Daj 200 ml i sprawdź. Później dolewaj stopniowo. Trzymam kciuki!

 • Adrianna
  Opublikowane 2023-07-21 19:28 0Polubienia

  Chleb jest przepyszny, mój wyszedł ciężki i wilgotny czyli taki jak lubię najbardziej , dałam sporo różnych ziarenek . Rewelacja 🙂

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.