Risotto z grzybami leśnymi i sosem pietruszkowym

Risotto z grzybami leśnymi i sosem pietruszkowym to doskonała równowaga smaków.  Nie ukrywam, że dużo daje tu sosik, który dopełnia całość. Polecam uwzględnić ten prosty dodatek. Taki obiad warto zrobić właśnie teraz, gdy sezon na grzyby w pełni, a Matka Natura hojnie nas obdarzyła jesiennymi pysznościami.

Na grzybach, to ja się za bardzo nie znam i raczej wolę nie ryzykować. Zbieram te, których jestem pewna lub sięgam po poradę bardziej doświadczonych grzybiarzy. Marna to korzyść, a ryzyko duże więc wolę nie szarżować. Z tego właśnie powodu omijam kanie, które uwielbiam. Panierowane i smażone są super zastępnikiem „kotleta”. Dobrze przyrządzone są delikatne i rozpływają się w ustach. Jednak fakt, że bardzo przypominają muchomora, sprawia, że w  tym temacie nie ufam nikomu. Trudno, są też inne grzyby.

Zbieranie grzybów jest jak medytacja dynamiczna. Chodzisz po lesie w całkowitym skupieniu i wytężasz wzrok, by wśród suchych liści wypatrzeć brązową czapeczkę. Chwila zamyślenia lub nieuwagi wystarczy, by pominąć upragnioną zdobycz. Mózg bez przerwy musi być skupiony na analizie danych, klasyfikując to, co widzi na grzyb lub niegrzyb i tak krok za krokiem, wędrując w towarzystwie drzew,  powtarza swoją mantrę. Jedyne co może go wyrwać to pająki!

Zawsze mam ze sobą długi kij, którym wymachuję, by nie nadziać się na pajęczynę tłustego pająka. Brrr  Nie jest to fobia, ale jakoś nie pałam do nich entuzjazmem. Moja metoda nie zawsze się sprawdza i czasem wpadam w lepką sieć, burząc krzykiem spokój mieszkańców lasu. Oczami wyobraźni widzę ich zdegustowane miny. Gdyby mogły mówić, z pewnością usłyszałabym kilka słów dezaprobaty np. „Wariatka! Pająka się boi. ://”

Risotto z grzybami leśnymi i sosem pietruszkowym

Składniki na 4 porcje:

– 250 g ryżu do risotto

– 300 g grzybów (u mnie prawdziwki, borowiki, maślaki)

–  1 l ciepłego bulionu warzywnego (można rozpuścić 1 kostkę bulionu warzywnego, ekologicznego w 1 litrze wrzątku)

– 50 ml białego wytrawnego wina (opcjonalnie).

– 1 cebula

– 5-6 łyżek oliwy z oliwek

– 1 łyżeczka granulowanego czosnku           

– sól i pieprz do smaku

– natka pietruszki do ozdoby

  1. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na oliwie z oliwek aż się zeszkli.
  2. Grzyby dokładnie oczyszczamy, duże kroimy w grube plastry, mniejsze zostawiamy w całości. Wrzucamy do cebulki, przykrywamy i dusimy na średnim ogniu, aż delikatnie zmiękną.
  3. Dodajemy ryż i podsmażamy około 5 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
  4. Dodajemy wina, mieszamy i czekamy, aż wyparuje.
  5. Do ryżu dodajemy chochlę bulionu i czekamy, aż ryż wchłonie wodę. Gotujemy ryż bez pokrywki. Co jakiś czas należy mieszać.
  6. Dodajemy chochle po chochli bulionu, aż ryż będzie miękki (lub al dente, jeśli wolisz) i kleisty. Cały proces gotowania potrwa około 20 minut.
  7. Na koniec gotowania doprawiamy solą,  pieprzem i czosnkiem granulowanym. Nie trzeba wykorzystywać całego bulionu.

Sos pietruszkowy:

– 40 g oliwy z oliwek

– 15 g drobno posiekanej natki pietruszki

– odrobina soli do smaku

Wszystkie składniki wrzucamy do naczynia i blendujemy na gładki sos. Najlepiej zrobić to przy pomocy kruszarki, lub pojemniku do sosu w Vitamixie.

Jeśli nie możesz jeść grzybów, spróbuj dodać bakłażan lub zrób duszony bakłażan, który dzięki dodatkom w smaku przypomina grzyby, a w konsystencji jest jak maślak.   

Polecam również zrobić gołąbki z grzybami. A jesli masz ochotę na coś lekkiego to polecam warzywne rollsy z liści buraka.

2 Komentarze

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.